Ján Počiatek: Pozor, štrajk!

Obyvatelia obcí ležiacich na ceste vedúcej od maďarských hraníc cez Trebišov do Vranova nad Topľou to nikdy nemali ľahké. Táto cesta sa v posledných rokoch stala obchádzkovou trasou najmä pre zahraničné tranzitujúce kamióny, ktoré sa snažili obchádzať hlavnú trasu, ktorá je pre kamióny na severo-južnom koridore určená. Ide o diaľnicu D1 medzi Košicami a Prešovom, ku ktorej vlani pribudol aj úsek rýchlostnej cesty R4 z Košíc na maďarskú hranicu.

Žiaľ, v snahe ušetriť pár eur obchádzaním mýtnych úsekov ani kvalitné diaľnice neboli pre niektorých vodičov dostatočnou motiváciou. Preto som veľmi rád, že sa nám po ťažkých rokovaniach s predstaviteľmi samosprávnych krajov aj združení autodopravcov podarilo presadiť, aby v rámci balíka zmien v mýtnom systéme bola, okrem iných paralelných ciest, od začiatku tohto roka spoplatnená aj táto komunikácia. Ako vidím, naše úsilie malo význam.

Podľa prvých čiastkových údajov, ktoré máme k dispozícii z mýtneho systému, tu od začiatku roka prechádza zhruba o pätinu kamiónov menej ako predtým. Napriek tomu sú obyvatelia obcí ležiacich pri tejto ceste stále nespokojní s počtom kamiónov a vo víkendových televíznych správach dokonca pohrozili štrajkom a blokádou cesty.

Otázka mýta je veľmi citlivou témou s rôznorodými názormi. Kým niektorí autodopravcovia by najradšej jazdili všade a zadarmo, časť obyvateľov vidieka by, naopak, aj na hlavných cestách najradšej videla zákazové značky. Úlohou štátu je nájsť zdravý kompromis, aby nebolo ohrozené podnikateľské prostredie ani kvalita života obyvateľov. A vytvoriť dostatočné podmienky, aby mohli dôstojne žiť ľudia aj kamionisti.

V súčasnosti je vo výstavbe vyše sto kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest. Keď podpíšeme zmluvy na ďalšie úseky v súťaži (momentálne stoja pre kartel ešte z čias druhej Dzurindovej vlády), bude rozostavaných najviac kilometrov diaľnic v histórii Slovenska. Zároveň budeme robiť všetko pre zvyšovanie kvality života ľudí aj autodopravcov. Poctivými rokovaniami a hľadaním kompromisov, pretože bojmi na barikádach toho veľa nevyriešime.

Zdroj: http://komentare.hnonline.sk/dnes-pise-150/pozor-strajk-603723