Je potrebné zaoberať sa terorizmom v Afrike, pretože spôsobuje problémy aj v Európe

17.02.2022

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa v Paríži zúčastnil na rokovaní hláv štátov a vlád krajín afrického Sahelu a Európskej únie.

BRATISLAVA/PARÍŽ 17. februára (SITA – od vyslaného redaktora vo Francúzsku Jána Meľucha) – Prezidenti afrických krajín a predstavitelia Európskej únie (EÚ) vnímajú veľkú dôležitosť v boji proti terorizmu, ktorý sekundárne spôsobuje problémy aj v Európe. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) to pre agentúru SITA povedal po rokovaní hláv štátov a vlád krajín afrického Sahelu a predstaviteľov členských krajín EÚ v Paríži, ktoré sa konalo v predvečer samitu členských krajín EÚ a Afriky v Bruseli. Rokovanie zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron a súviselo s napätou situáciou v africkom štáte Mali, ktorý sa po prevratoch v roku 2020 a 2021 ocitol vo veľmi nestabilnej situácii.

Lídri Európy a Afriky sa rozprávali o tom, ako stabilizovať bezpečnostnú situáciu v africkom regióne. „Na jednej strane je to o spolupráci a veľkej pomoci, na druhej strane je to aj o investícii do toho, aby sa stabilizoval nielen africký kontinent, ale aj európsky, a to kvôli terorizmu, ktorý sa v Afrike rozvíja. Ten spôsobuje aj migráciu, čo má sekundárny vplyv aj na Slovensko,“ skonštatoval Heger. Doplnil, že je dôležité, aby členské krajiny EÚ investovali do spolupráce a pomoci africkým krajinám, pretože tým v konečnom dôsledku pomáhajú aj sebe.

Africkí prezidenti podľa Hegera predstavili situáciu zo svojich krajín a celého regiónu a lídri EÚ deklarovali pomoc a ochotu byť ďalej v regióne prítomní a pomôcť stabilizovať tamojšiu situáciu. Dôvodom je aj ekonomická rovina, konkrétne rozvoj obchodných vzťahov medzi EÚ a Afrikou. „Berieme ich ako partnerov. Nie je to len o tom, že sme darcovia a oni prijímatelia, ale že sme partneri, ktorí si vzájomne pomáhajú. Benefitujú z toho automaticky obe kontinenty, aj Európa, aj Afrika,“ vyhlásil premiér.

Dnešný samit EÚ a Afriky sa má zamerať na to, ako rozvíjať strategickejšiu spoluprácu medzi krajinami EÚ a Afrikou.


 

29145