Kálmán Balogh sa stal členom Tanečného divadla Ifjú Szivek

19.02.2015

Svetoznámy cimbalista Kálmán Balogh bude hrať na bratislavskej premiére tanečnej inscenácie Kukučie vajíčko. Predstaví sa spolu s Tanečným divadlom Ifjú Szivek 28. februára 2015 na javisku Mestského divadla P. O. Hviezdoslava. Dobrý vzťah známeho hudobníka s choreografom bratislavského tanečného divadla, Dušanom Héglim nie je tajomstvom, ich spolupráca bola úspešná aj v minulosti.
 
“Už prvé stretnutie s Ifjú Szivek ma presvedčilo o tom, že prinášajú niečo nové a kvalitné ako v tanci, tak aj v hudbe. Kukučie vajíčko považujem tiež za choreografiu na vysokej úrovni. Posledné predstavenie som si veľmi užil, veď aj ja som tzv. kukučie vajíčko. Napriek tomu, že sa primárne zaoberám folklórom, je mi veľmi blízky jazz, ale aj klasická a moderná hudba. Často hrám so symfonickými orchestrami, aj s kapelami, ktoré prezentujú hudbu 21. storočia. Zároveň som Maďar aj Róm v jednom. Stotožňujem sa so smerovaním Tanečného divadla Ifjú Szivek. Rovnakým spôsobom hľadám cestu, ako priblížiť folklór Karpatskej-kotliny k európskej kultúre. Táto spolupráca je pre mňa výzvou, nakoľko ma bude ťahať nahor. Mimochodom, mal  som na 28. februára už program, ale kvôli premiére som svoje povinnosti preložil. Myslím si, že kvôli Kukučiemu vajíčku sa oplatí prinášať obete,” hovorí Kálmán Balogh.
 
Bratislavská premiéra nebude posledná spolupráca tanečného divadla a známeho cimbalistu.Ako člen Ifjú Szivek sa bude objavovať pravidelne v predstaveniach, prvýkrát 4. a 5. marca.
 
(Zdroj: Tanečné divadlo Ifjú Szivek)
 
KÁLMÁN BALOGH
Kálmán Balogh začal hrať na cimbale keď mal jedenásť rokov. Veľmi skoro si obľúbil aj ľudovú hudbu. Diplom získal na Hudobno-umeleckej Univerzite Franza Liszta. V roku 1985 sa stal Mladým Majstrom Ľudového umenia a v roku 1999 dostal cenu EMERTON. Ovácie zožal aj za oceánom, a to v newyorskom Carnegie Hall a je pravidelným interpretom významných európskych hudobných festivalov. Okrem folklóru ho ovplyvnila aj súčasná hudba. Spolupracoval s jazzovými formáciami ako BDS Collection alebo Improvocation. V neposlednom rade hral so symfonickými orchestrami z Brooklynu,  Philadelphie,  Miami,  Talinnu a z Madridu. V súčasnosti učí hru na cimbal na Hudobno-umeleckej Univerzite Franza Liszta v Budapešti.
 
TANEČNÉ DIVADLO IFJÚ SZIVEK
Súbor bol založený v roku 1955, od roku 2000 funguje ako profesionálne tanečné divadlo. Ifjú Szivek je od začiatku jednou z najvýznamnejších umeleckých dielní maďarského folklórneho hnutia a umeleckého života Maďarov na Slovensku. Jeho najväčším prínosom je prezentácia tradičnej hudobnej a tanečnej kultúry Strednej Európy ako spoločenskej hodnoty, prostredníctvom divadelných predstavení doma i v zahraničí. Choreograf kolektívu Dušan Hégli vedie umeleckú činnosť tanečného divadla už 15 rokov. Zriaďovateľom inštitúcie je Úrad vlády Slovenskej republiky.

Ifjú Szivek
Úrad vlády SR

17096