LEVOČA: Zimný štadión po šiestich rokoch znovu otvorili

30.09.2015

Levoča 30. septembra (TASR) - Levočania sa môžu po rokoch opäť korčuľovať, dnes totiž za účasti premiéra SR Roberta Fica slávnostne otvorili zrekonštruovaný zimný štadión. Od októbra bude ľadová plocha prístupná verejnosti, o tréningy v novej hale už má podľa samosprávy záujem niekoľko miestnych klubov. "Zafinancovali sme 800 multifunkčných ihrísk na celom Slovensku, potom prišiel nápad podporovať výstavbu malých zimných štadiónov. Najskôr to bol Veľký Krtíš, teraz je to Levoča a máme pripravené ďalšie peniaze na podobné stánky v Michalovciach a ešte v jednom meste pravdepodobne na západe krajiny," uviedol premiér.

Rekonštrukcia zimného štadióna v Levoči prešla v posledných šiestich rokoch viacerými problémami. "Mesto sa v roku 2009 nedobrovoľne dostalo do neľahkej situácie, s ktorou sa muselo vyrovnať," vysvetlil primátor Levoče Milan Majerský. Mal tu totiž vyrásť jeden z krytých zimných štadiónov, kde sa mali konať 17. zimné deaflympijské hry. Z moderného zimného štadióna však zostalo iba stavenisko a šéfa deaflympionikov Jaromíra Rudu v roku 2010 odsúdili za obzvlášť závažný zločin podvodu so škodou veľkého rozsahu, ktorá dosiahla viac ako 12 miliónov eur. "Šesť rokov sa tu deti nemohli učiť korčuľovať, niektorí zabudli korčuľovať, takže tento dlh budeme chcieť rýchlo splatiť," dodal primátor.

Od októbra poslúži športový stánok ako tréningová hala s ľadovou plochou o rozmeroch 28 x 58 metrov, s mantinelmi a plexisklom. Dostavba areálu zahŕňala i vytvorenie parkovacích miest, vchodov a východov i s prístupovými chodníkmi. "Do budúcna potrebujeme vyriešiť dostavbu menšieho hľadiska pre divákov, keďže v pôvodnom projekte sa s ním nerátalo. Ak však chceme, aby štadión fungoval plnohodnotne, dostavba hľadiska musí byť naším cieľom," uviedol zástupca primátora Levoče Jozef Cvoliga.

Tréningová hala je vybavená dvoma šatňami a dvoma sociálnymi zariadeniami, takisto sa plánuje dostavba ďalších. "S hokejovým klubom Spiš Indians, ktorý sa venuje deťom, sme sa dohodli, že si jednu šatňu a sociálne zariadenie zrekonštruujú na vlastné náklady," vysvetlil Cvoliga. Časť priestorov bude využívať aj domáci futbalový klub. Mesto sa v zmluve so Slovenským zväzom ľadového hokeja zaviazalo prevádzkovať ľadovú plochu deväť mesiacov v roku. Postupne plánuje vedenie mesta využívať štadión i počas zvyšných troch mesiacov na tréningy a zápasy v inline hokeji, prípadne na spoločenské podujatia.

Nakoniec sa tréningovú halu v Levoči podarilo dokončiť vďaka miliónovej dotácii z Úradu vlády SR. Táto suma však na úplné dokončenie štadióna nestačila, keďže súčasná dostavba bola naprojektovaná na takmer 1,5 milióna eur. Samospráva získala chýbajúce finančné prostriedky z dlhodobého investičného úveru vo výške takmer 842.000 eur. Suma dostavby sa navýšila, keďže v pôvodnej projektovej dokumentácii neboli zahrnuté šatne, parkoviská, prístupové cesty, spevnené plochy, sociálne zariadenia, lavice, dokonca ani rolba a ďalšie priestory pred tréningovou halou či klimatizácia a ozvučenie.

Úver plánuje mesto splatiť do desiatich rokov. "Chceme, aby nám náklady na prevádzku i splátky úveru z väčšej časti pokryli prenájmy tréningovej haly a jej sprístupnenie verejnosti," dodal Cvoliga. Od 1. októbra už bude hala fungovať naplno. Cena za verejné korčuľovanie, ktoré bude v utorky, stredy, soboty a nedele, je stanovená na 1,50 eura. Hala poskytuje aj možnosť komerčného prenájmu.

Otvorenie zimného štadióna v LevočiBrífing po otvorení zimného štadióna v Levoči18941