Lídri EÚ strojnásobili financovanie záchranných operácií na mori, prispeje aj SR

23.04.2015

Brusel/Bratislava 23. apríla (TASR) - Predseda Európskej rady Donald Tusk po skončení dnešného mimoriadneho summitu EÚ o migrácii oznámil, že vedúci predstavitelia EÚ sa dohodli na strojnásobení financovania námorných operácií pre pátranie po utečencoch a ich záchranu. Slovenský premiér Robert Fico uviedol, že ani SR nezostane stranou, pokiaľ pôjde o financovanie týchto operácií.

20150423 - V4

Koordinačné stretnutie predsedov vlád krajín V4 pred zasadnutím Európskej rady.

Dnešný mimoriadny summit štátnici začali minútou ticha za stovkami migrantov, ktorí za dva týždne prišli o život pri plavbe do Európy. Od začiatku roka v Stredomorí zahynulo okolo 2000 utečencov. Spoločným odkazom premiérov a prezidentov je to, že EÚ už nesmie viac dopustiť, aby sa Stredomorie stalo anonymným cintorínom pre tisícky utečencov.

Lídri EÚ sa v tejto súvislosti zhodli na potrebe poskytnutia ďalších lodí, lietadiel a vrtuľníkov, ktoré poslúžia na záchranu ľudských životov v Stredozemnom mori. Nemecko a Francúzsko ponúkli po dvoch lodiach, Británia môže na tento účel uvoľniť tri plavidlá a aj ostatné členské štáty naznačili konkrétnu pomoc vo forme vrtuľníkov a lodí, alebo pomoc prostredníctvom finančnej podpory pre agentúru Frontex, ktorá má na starosť ochranu vonkajších hraníc a prevádzku operácií Triton v susedstve Talianska a Poseidon v blízkosti Grécka.

20150423 - Juncker

Pred mimoriadnym summitom EÚ sa predseda vlády SR Robert Fico stretol s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Na fotografii vľavo bulharský premiér Boyko Borisov, vpravo predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka.

Český premiér Bohuslav Sobotka v Bruseli uviedol, že ČR za týmto účelom uvoľní desať miliónov Kč. Slovenský premiér na otázku TASR povedal, že slovenský príspevok bude zhruba o polovicu menší, všetko však bude vecou dohody ďalších rokovaní medzi štátmi Vyšehradskej štvorky (V4).

Strojnásobenie financovania záchranných a pátracích akcií na mori znamená, že EÚ za týmto účelom uvoľní každý mesiac deväť miliónov eur. To znamená návrat k rozpočtu, ktorý mala na prevádzku operácie Mare Nostrum pod dozorom Talianska.

Členské štáty vyzvali šéfku európskej diplomacie Federicu Mogheriniovú, aby preskúmala všetky diplomatické prostriedky, na základe ktorých by EÚ mohla použiť silové riešenia voči pašeráckym lodiam, ktoré nelegálne prepravujú migrantov z Afriky do Európy.

"Chceme konať rýchlo. Strojnásobenie finančných prostriedkov na plnenie misií agentúry Frontex by malo tieto misie jasne zlepšiť," konštatovala po ukončení summitu nemecká kancelárka Angela Merkelová. Zároveň v mene Nemecka upozornila, že ak sa ukáže, že vyčlenené financie, ktoré dnes odobrili lídri EÚ, nebudú stačiť na pokrytie operácií v Stredomorí, politici by mali schváliť ďalšie zdroje, pretože v tejto otázke "peniaze nesmú zohrávať žiaden význam".


Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica po mimoriadnom summite v Bruseli17525