LIPANY: R. Fico chce nezamestnaných rekvalifikovať a viac motivovať k práci

09.06.2017

Lipany 9. júna (TASR) – Predseda vlády Robert Fico po dvojdňovej návšteve regiónov s vysokou mierou nezamestnanosti v Bardejove a Sabinove vidí ako veľký problém neochotu ľudí pracovať, na druhej strane vníma, že za nedostatkom motivácie môže byť aj nízka mzda. Preto je za zvyšovanie minimálnej mzdy. Okrem duálneho vzdelávania vidí potrebu rekvalifikácie ľudí, ktorí vyštudovali odbory, s ktorými sa nevedia uplatniť na trhu práce. Povedal to dnes na brífingu v Lipanoch po prehliadke firmy Odeva, kde šijú uniformy a iný odevný sortiment. Dopoludnia sa stretol s vedením spoločnosti Sanas Sabinov a pozrel si výrobňu nábytku.

„Nemôžeme sa na problém nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily pozerať len cez oči veľkých firiem. Musíme zohľadňovať aj malé firmy. Ja by som bol veľmi rád, aby sme nešli len formou duálneho vzdelávania. Poďme aj cestou iných nástrojov, ako pomôcť. Skúsme tie peniaze ponúknuť zamestnávateľom inou formou. Tu nám hovoria veľmi jasne, že by ani tak nepotrebovali duálne vzdelávania ako nejaké centrum, kde by rekvalifikovali človeka, kde by si ho pripravili na prácu šičky. V Sanase nám opakovali prakticky to isté. To je pre mňa nová skúsenosť. Platí pravidlo, pokiaľ ide o mužov, každý, kto si chce nájsť prácu, si prácu nájde. A mňa mrzí, že čím ďalej, tým viac počúvam, že zamestnávatelia narážajú na množstvo prípadov, keď ľudia jednoducho nechcú pracovať,“ povedal premiér. Poukázal aj na nízku produktivitu práce u niektorých pracovníkov, ktorým musia zamestnávatelia doplácať do minimálnej mzdy.

Fico sa dnes stretol so študentmi osemročného Gymnázia v Lipanoch, s ktorými hovoril na tému Slovensko a Európska únia. Povedal, že diskusia bola pre neho obohacujúca. Chce podnietiť politikov, aby viac chodili medzi študentov, lebo jedno je, čo sa píše na sociálnych sieťach a iné, čo hovoria v priamej debate.

S premiérom bola na pracovnom výjazde aj štátna tajomníčka ministerstva vnútra Denisa Saková, ktorá navštívila pracoviská, ktoré podliehajú jej rezortu. Pripomenula, že Sabinov v 60. rokoch minulého storočia stratil status okresného mesta a v roku 1996 ho získal späť. Nanovo tu budovali štátnu správu a od roku 2014 otvorili aj klientske pracovisko, ktoré dnes navštívila. Obslúži približne 4000 klientov mesačne a ľuďom z okresu tak ušetrí cestu do Prešova. Saková si prezrela zrekonštruované hasičské stanice v Sabinove a Lipanoch. Vo svojom harmonograme nadnes mala aj návštevu Obvodného oddelenia Policajného zboru v Jarovniciach, kde žije najväčšia rómska komunita na Slovensku.
 

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica po pracovnom výjazde v Sabinove a v Lipanoch22381