M. Balázs: Hovorca KDH by sa mal premiérke ospravedlniť!

31.10.2011

„Bolo by vhodné, keby si hovorca kresťanských demokratov najprv premyslel, na čo vlastne reaguje, a najmä akým spôsobom. Predsedníčka vlády hovorila o spoločnom prestrihávaní pásky predstaviteľmi KDH a Smeru-SD a pravdivo pomenovala situáciu, že politické odpustky, ktoré povyšujú nemorálne rozhodnutie na normálne, sú neprípustné,“ reagoval M. Balázs, šéfporadca premiérky Ivety Radičovej na slová hovorcu KDH. Hovorca kresťanských demokratov hovorí o niečom celkom inom, než čo povedala predsedníčka vlády v príhovore na Ústrednej rade SDKÚ-DS. Iveta Radičová totiž nevyčítala pozvanie či nepozvanie toho či onoho poslanca Národnej rady SR na otvorenie rýchlostnej cesty, ale jasne a jednoznačne sa vyjadrovala o prestrihávaní pásky predstaviteľmi KDH spolu s predstaviteľmi Smeru-SD. Kresťanskí demokrati prostredníctvom svojho hovorcu označili slová premiérky Ivety Radičovej za zavádzajúce a osočujúce. „Ak na slová o spoločnom strihaní pásky s predstaviteľmi Smeru-SD hovorca KDH reaguje slovami, kto každý bol v mene politickej kultúry na otvorenie pozvaný, potom by sa ho bolo treba v intenciách jeho reakcie opýtať, prečo všetci, ktorí pozvanie prijali, nestrihali pásku, ale iba predstavitelia Smeru,“ reagoval M. Balázs.

Štát má zaplatiť koncesionárovi za dostupnosť R1 počas platnosti 30-ročnej koncesie spolu takmer 4 mld. eur, ročne vyše 125 mil. eur. Predraženie projektu však predsedníčka vlády nepripisovala predstaviteľom KDH. Preto ich ohradenie sa tým, že aj predseda KDH a minister dopravy povedal, že ide o najdrahšiu cestu, aká bola kedy na Slovensku naraz postavená, je v tomto kontexte irelevantné. Takto predražený projekt nemožno odbiť slovami, že zabudnime na diskusiu, ktorý projekt je najlepší. „Hovorca KDH by sa za svoje slová o údajnom zavádzaní a osočovaní zo strany premiérky mal Ivete Radičovej ospravedlniť,“ povedal M. Balázs.

Vláda Roberta Fica pripravila občanov Slovenska o vyše 11 mil. eur v prípade tzv. nástenkového tendra, o desiatky miliónov eur v prípade predaja emisií, o 25 mil. eur v prípade sociálnych podnikov, o 13 mil. eur v prípade propagácie Operačného programu Životné prostredie, o vyše 3 mil. eur v prípade bratislavského letiska.  „Predstavitelia KDH radi hovoria o tom, že nemožno relativizovať morálku. No strihaním pásky s Vážnym a Ficom a mimoriadne ústretovou komunikáciou v ich prítomnosti relativizovali morálku presne tak, ako to poznamenala premiérka,“ povedal M. Balázs. Miesto nepravdivého obviňovania premiérky by hovorca KDH mal jasne a nespochybniteľne povedať, či kresťanskí demokrati sú ochotní vylúčiť účasť KDH vo vláde so Smerom. „Pokračovať v reformách, ktoré začala vláda Ivety Radičovej, je možné iba v trojbloku pravicových strán,“ dodal M. Balázs k vyjadreniam hovorcu kresťanských demokratov.


*****

4884