Najvyšší ústavní činitelia stoja pri Ukrajine, podporujú mierový plán Zelenského

24.02.2023

Bratislava 24. februára (TASR) - Traja najvyšší ústavní činitelia SR podporujú desaťbodový mierový plán prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. V spoločnom vyhlásení pri príležitosti prvého výročia napadnutia Ukrajiny vojskami Ruskej federácie tiež uviedli, že pevne stoja na strane Ukrajiny a medzinárodného práva. Vyjadrili ľútosť, že vo vojne umierajú nevinní ľudia. Záujmom SR je podľa nich pomáhať Ukrajine tak, aby sa ubránila a vojna sa nerozšírila ďalej. Deklarujú, že je v našom národnom záujme, aby Ukrajina bola súčasťou EÚ. Zdôraznili, že Ukrajine budeme aj naďalej poskytovať politickú, diplomatickú, humanitárnu, ekonomickú, ale aj vojenskú podporu.

"Sme presvedčení, že pre bezpečnosť Ukrajiny, Slovenska a celej Európy je najdôležitejšie dosiahnutie spravodlivého a trvácneho mieru, a preto podporujeme desaťbodový mierový plán prezidenta Volodymyra Zelenského," píše sa vo vyhlásení, ktoré podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár a dočasne poverený premiér Eduard Heger.

Ukrajina musí byť podľa nich opätovne zvrchovaná, nezávisle fungovať v rámci medzinárodne uznaných hraníc, byť pevne ukotvená v integračnom procese do Európskej únie a mať právo sa o svojom budúcom smerovaní rozhodovať samostatne. "Spolu s našimi partnermi v Európskej únii a spojencami v Severoatlantickej aliancii rozhodne a jednotne stojíme na strane Ukrajiny a medzinárodného práva," zdôraznili.

Najvyšší ústavní činitelia SR tiež pripomenuli, že Ruská federácia ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN brutálnou vojenskou agresiou porušila vlastné záväzky a prestala rešpektovať medzinárodné právo. Na ukrajinskom území podľa nich dnes prebieha boj medzi demokraciou a autoritárskym despotizmom.

Žiadna násilná zmena hraníc a vojenskou agresiou dosiahnuté zisky nemôžu byť podľa nich medzinárodne akceptované. Deklarujú, že naďalej budú podporovať medzinárodné úsilie o stíhanie zločinu agresie, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov. "Pevne stojíme za ukrajinským ľudom v jeho obrane slobody, demokracie a práva na sebaurčenie a práva rozhodovať o vlastnej budúcnosti," vyhlásili.

Čaputová, Kollár a Heger poďakovali všetkým, ktorí pomáhajú Ukrajine a jej občanom. Uistili, že Slovensko nepoľaví v poskytovaní bezpečného útočiska vojnovým utečencom. Pri príležitosti prvého výročia invázie bude zároveň v piatok večer nasvietený Bratislavský hrad vo farbách ukrajinskej vlajky.

S mierovým plánom prišiel ukrajinský prezident prvýkrát v novembri 2022. Plán okrem iného zahŕňa stiahnutie ruských vojsk z medzinárodne uznaného územia Ukrajiny, teda aj zo štyroch oblastí okupovaných Ruskom a Krymského polostrova. Kremeľ však opakovane deklaruje, že o tomto bode odmieta diskutovať. Zelenskyj v januári navrhol Čaputovej, aby sa pripojila k jeho mierovému plánu.

29687