NASES sprehľadnila notifikácie na doručenú poštu v elektronických schránkach

06.09.2016

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby je pripravená v prípade zmeny zákona reagovať na legislatívne úpravy, ktoré navrhol vicepremiér P. Pellegrini.
 
Bratislava 6. 9. 2016 - Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) je pripravená od 1. januára 2017 realizovať návrh podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho v prípade, že ho schvália poslanci NR SR. V prípade, ak by návrh v parlamente prešiel, povinná aktivácia by sa týkala len právnických osôb, ktoré majú v registroch štátu všetky údaje správne. Všetkým ostatným právnickým osobám sa schránka automaticky aktivuje až o 30 dní potom, ako register právnických osôb dostane správne údaje.

Od 1. augusta platí prechodné obdobie, počas ktorého sa právnické osoby môžu prihlasovať do svojich elektronických schránok. K dnešnému dňu NASES zriadila celkovo 5 677 528 elektronických schránok, z toho takmer štvrť milióna pre spoločnosti zapísané v obchodnom registri. „Na doručovanie si schránku aktivovalo 4 113 právnických osôb, čo je za posledný mesiac nárast o 1590 aktivácií,“ informoval generálny riaditeľ NASES Norbert Molnár. Zároveň vyzval štatutárnych zástupcov právnických osôb, aby si čo najskôr vybavili občiansky preukaz s čipom, bezpečnostný osobný kód a nenechávali si prihlásenie do elektronickej schránky na poslednú chvíľu. Dodal, že NASES je pripravená štatutárnym zástupcom pri aktivácií schránky a jej využívaní pomôcť. Môžu zavolať v pracovné dni od 8:00 do 18:00 na Ústredné kontaktné centrum, kde im na čísle +421 2 35 803 083  operátori zodpovedia na všetky otázky.

V uplynulých dňoch NASES sprehľadnila aj notifikácie na doručené správy v elektronickej schránke. Kým donedávna osobe, ktorá schránku využíva, prišla len informácia o novej správe, od septembra bude vedieť, kto je odosielateľom a aký je predmet správy. Z elektronických schránok si ich užívatelia môžu aktivovať bezplatné notifikácie nielen na e-mail, ale aj na mobilný telefón prostredníctvom SMS.
 
 
Viac info:
Mgr. Martin Dorčák,
Riaditeľ sekcie komunikácie NASES
+421 905 254406
martin.dorcak@nases.gov.sk
21012