Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Nemocnice by mali prejsť zmenami, MZ SR predstavilo novú koncepciu

13.07.2018

Bratislava 13. júla (TASR) - Slovenské nemocnice by mali v najbližších 12 rokoch prejsť zmenami. Počíta s tým nová koncepcia rozvoja ústavnej, teda lôžkovej starostlivosti, ktorú v piatok predstavili na ministerstve zdravotníctva. Oznámili to ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) a premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po tlačovej konferencii na ministerstve zdravotníctva.

Zmeny by sa mali týkať času hospitalizácie, počtu lôžok, upraviť by sa mali počty výkonov a posilniť by sa mohla domáca starostlivosť o pacientov. Nemocnice by sa mali rozdeliť do troch typov. V nemocnici prvého typu by bola poskytovaná všeobecná zdravotná starostlivosť, nemocnice druhého typu by boli špecializované a vysokošpecializované by boli nemocnice tretieho typu, kde by sa robili napríklad kardiozákroky, vysvetlila ministerka.

"Definovali sme, čo je nemocnica, ktorá musí byť dostupná, a naopak, ktoré typy hospitalizácií má zmysel koncentrovať do väčších oddelení," uviedol šéf štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Miroslav Kočan.

Upraviť by sa mali pravidlá týkajúce sa počtu výkonov, mala by sa sledovať úspešnosť vyliečených pacientov. V súčasnosti je podľa rezortu veľa akútnych lôžok a čas hospitalizácií je dlhý v porovnaní so zahraničím. "Svetový trend je skracovať dobu hospitalizácií, robiť viac jednodňovej starostlivosti," povedala ministerka Kalavská.

Cieľom je teda aj znížiť počet akútnych lôžok a zvýšiť počet tých pre dlhodobo chorých. "Tiež posilniť agentúry domácej starostlivosti, aby mohli byť pacienti liečení v domácom prostredí," doplnila Kalavská. Pacienti by mohli byť kratšie hospitalizovaní, ak sa zvýši počet lôžok dlhodobej starostlivosti a zvýši sa ambulantná starostlivosť.

Šéf VšZP Kočan súhlasí s potrebou znížiť čas hospitalizácie, zároveň však podľa neho nesmie byť ohrozená dostupnosť ústavnej starostlivosti. Vyzdvihol plán podporiť rozvoj ambulantnej aj domácej starostlivosti. Opatrenia by mohli podľa jeho slov znížiť čas hospitalizácie z 8,3 na 6,5 dňa. Podobne ako ministerka poukázal na svetový trend, ktorým je viac prípadov liečených ambulantne. Do akútnej ústavnej starostlivosti by podľa neho mali ísť len tí, u ktorých je to naozaj nevyhnutné.

Premiér Pellegrini zdôraznil potrebu reformy. "Zodpovedná vláda sa musí púšťať do reforiem. "Ak chceme o pár rokov prinášať lepšiu zdravotnú starostlivosť, musíme začať už dnes," doplnil.

24214