Nová prognóza NBS je pre Slovensko pozitívna

31.03.2015

Rast HDP na Slovensku by mal v tomto roku dosiahnuť 3,2 %, nasledujúci rok sa dokonca priblíži k hranici štyroch percent. „Pri hospodárskom raste nad tri percentá môžeme očakávať prirodzené vytváranie pracovných miest a úbytok nezamestnanosti,“ oznámil na tlačovej konferencii predseda vlády SR Robert Fico. Štruktúra rastu je podľa ministra financií SR Petra Kažimíra zdravšia ako kedykoľvek predtým, ťahúňom je domáci dopyt, no silnie aj export.

V roku 2015 budú ceny rásť pomaly, podľa prognózy Národnej banky Slovenska nás čaká inflácia len na úrovni 0,3 %.

Pozitívny vývoj nastáva aj v oblasti zamestnanosti. „Tento rok pribudne 22 – tisíc pracovných miest, reálne vo februári vzniklo 6000 pracovných miest, trend je veľmi pozitívny,“ informoval Robert Fico.  Prognóza predpokladá, že nezamestnanosť na Slovensku v roku 2015 klesne na 12 % a pokles bude pokračovať aj v rokoch 2016 a 2017. „Vracia sa ochota zamestnávateľov zamestnávať ľudí a potvrdzuje sa to, že ľudia sa nebudú musieť obávať o svoju prácu a budú ju oveľa jednoduchšie nachádzať,“ povedal minister financií. Cieľ vlády bol dosiahnuť nezamestnanosť na úrovni priemeru krajín eurozóny. „Tento cieľ vnímame ako veľmi reálny,“ potvrdil premiér.

Zo mzdy si budeme môcť kúpiť viac. „V roku 2015 očakávame rast reálnych miezd o 2,7 %,“ povedal predseda vlády. Reálny nárast príjmov by mal tiež pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.

Dôležitým ukazovateľom, ktorý potvrdzuje, že sme dobre využili potenciál vstupu do Európskej únie, je vývoj HDP v porovnaní s Českou republikou. V minulosti sme za naším západným susedom zaostávali aj o 20 %. „Dnes sme sa priblížili prakticky na rovnakú úroveň,“ skonštatoval Robert Fico. Priemerná hodinová cena práce je na Slovensku dokonca o 30 centov vyššia ako v Českej republike.

Ďalšou pozitívnou správou pre slovenskú ekonomiku je potvrdený rating od agentúry Moody´s na úrovni A2 so stabilným výhľadom. Podľa ministra financií je pre nás vysvedčenie, že sme na správnej ceste.

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica a ministra financií SR Petra Kažimíra o novej prognóze NBS17359