Novela Zákonníka práce je výsledok zdravého kompromisu

11.09.2012
„Dnešné pracovné stretnutie bolo príkladom veľmi intenzívneho sociálneho dialógu, ktorý sa stal základným pracovným nástrojom tejto vlády,“ povedal premiér SR Robert Fico po rokovaní so zástupcami zamestnávateľov a odborov. Zákonník práce je preto podľa jeho slov výsledok zdravého kompromisu. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter doplnil, že prijatý kompromis umožní využívať nástroje Zákonníka práce na ochranu zamestnancov a zároveň vytvorí zamestnávateľom predpoklady na rozvoj podnikateľskej činnosti. Rovnaký názor prezentovali aj predstavitelia najvýznamnejších výrobných zväzov v priemysle a zástupcovia odborov. Zároveň existuje dohoda, že ak niektoré ustanovenia v Zákonníku práce spôsobia ťažkosti na strane zamestnancov alebo zamestnávateľov, budú prehodnotené a bude sa hľadať riešenie najvhodnejšie pre obe strany.

Novela Zákonníka práce je predmetom diskusie na aktuálnej schôdzi Národnej rady SR. „Som presvedčený, že v parlamente bude pri diskusii o Zákonníku práce uprednostnená logika a zdravý rozum pred čisto politickými argumentmi,“ povedal premiér. Robert Fico uviedol, že základná úprava vzťahu medzi zamestnancom a zamestnávateľom by nemala podliehať pravidelným zmenám, ale podstata pracovného práva by mohla byť zakotvená v ústavnom zákone.

Na pracovnom stretnutí predstavitelia vlády, zamestnávateľov a odborov hovorili aj o podpore odborného školstva, vedy a výskumu. Predseda vlády ocenil návrhy zákona z dielne ministerstva školstva, ktoré posilnia odborné vzdelávanie a jeho prepojenie na prax. Zároveň sa diskutuje o forme financovania vedy a výskumu. „Pre priemyselné zväzy je v rámci konkurencieschopnosti dôležitá problematika aplikovaného výskumu. Požadujeme, aby aplikovaný výskum dostal na Slovensku zelenú,“ uviedol prezident Zväzu automobilového priemyslu Jaroslav Holeček.

Na podporu zamestnanosti a tvorbu pracovných miest na Slovensku je potrebné čo najefektívnejšie využívať eurofondy. Predseda vlády SR Robert Fico informoval, že predstavitelia zamestnávateľských zväzov budú súčasťou Rady vlády pre partnerskú dohodu. Je to platforma medzi Slovenskou republikou a Európskou komisiou, ktorá bude rozhodovať o využívaní európskych fondov. „Bol by som rád, keby vznikla široká spoločenská dohoda, ako tieto peniaze využiť,“ poznamenal premiér.

Tlačová konferencia po rokovaní zástupcov vlády, zamestnávateľov a odborov9310