NRSR: Premiér: Slovensko si vie predstaviť zmenu ESM na Európsky menový fond

17.10.2018

Bratislava 17. októbra (TASR) - Slovensko si vie predstaviť, že by sa Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) pretvoril na Európsky menový fond. Povedal to predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) na stredajšom rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti.

"Slovensko víta revíziu preventívnych nástrojov, ktorým doteraz bol Európsky mechanizmus pre stabilitu. Ukazuje sa, že splnil svoju historickú úlohu a jeho revíziu vítame ako posun správnym smerom," uviedol Pellegrini.

ESM má podľa jeho slov potenciál hrať dôležitejšiu úlohu v rámci prevencie nielen pri riešení krízy. "Preto by sa mohol posúvať smerom k vytvoreniu akoby Európskeho menového fondu, ktorý by mohol zohrávať dôležitejšiu úlohu v prípade šokov, ktorým môžeme čeliť a ktorým zrejme aj vzhľadom na cyklickosť vývoja ekonomiky čeliť budeme," vysvetlil premiér.

Záchranný fond eurozóny - Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) vznikol počas dlhovej krízy ako poskytovateľov úverov "poslednej inštancie" pre vlády v eurozóne. Jeho úverová kapacita je 500 miliárd eur.

25566