OECD - Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) je často nazývaná tzv. think tankom, monitorovacou agentúrou alebo aj akousi neoficiálnou neakademickou univerzitou na vysvetľovanie nových trendov vo svetovej ekonomike. Ako združenie hospodársky najvyspelejších krajín sveta dostala prívlastok „klub bohatých“. Ide o krajiny, ktoré sa vyznačujú vysokou úrovňou HDP, odvodenom aj od miery zapojenia do vonkajších hospodárskych vzťahov – krajiny OECD reprezentujú viac ako 2/3 svetového obchodu s tovarmi a službami a viac ako tri štvrtiny celosvetových investícií.

Sekretariát OECD informoval o projekte OECD k dôvere a podnikaniu (ďalej len „Projekt TNB“ z anglického - Trust and Business Project), ktorého cieľom je identifikovať možnosť posilnenia riadenia spoločností so schopnosťou čestne podnikať a zabrániť korupcii v podnikaní, Projekt sa zatiaľ nachádza v počiatočnom štádiu a reprezentanti súkromného sektora sa môžu doňho anonymne zapojiť vyplnením dotazníka na webovej stránke www.oecd.org/corporate/trust-business.htm.
 
OECD týmto projektom nemieni vytvoriť nové štandardy pre podnikanie, chce radšej podporiť implementáciu rámca medzinárodnej podnikateľskej etiky tým, že nabáda prijať politiku podnikateľskej etiky , ktorá bude ukotvená v pevnom korporátnom riadení a správe.
 
Ako sa možno zapojiť do Projektu TNB:
OECD hľadá lídrov a expertov ochotných prispieť do nového projektu, vrátane dobrovoľníkov z verejného sektora, podnikovej sféry a občianskej spoločnosti, ktorí sú ochotní:
 

  • Vyjadriť svoj názor. Anonymný online prieskum nájdete na webovej stránke www.oecd.org/corporate/trust-business.htm
  • Osobne sa stretnúť. 1. verejná konzultácia k Projektu TNT sa uskutočnila dňa 25.3.2015 na „OECD Integrity Forum“ v Paríži.
  • Zdielať skúsenosti.Zúčastňovať sa na diskusiách a prípadových štúdiách.

Kontakty:
Mr. Héctor Lehuedé  hector.lehuede@oecd.org
Ms. Mary Crane-Charef  mary.crane-charef@oecd.org
Ms. Leah Ambler  leah.ambler@oecd.org


Vznik OECD

1961 v Paríži (20 zakladajúcich členov). OECD nahradila Organizáciu pre európsku ekonomickú spoluprácu (OEEC), ktorá vznikla v roku 1948 v súvislosti s Marshallovým plánom. Zakladajúcou listinou bol Dohovor o OECD. Do platnosti vstúpil 30. septembra 1961.


Cieľ organizácie

Podpora a rozvoj spolupráce vo všetkých oblastiach hospodárstva (ekonomika, finančníctvo, dane, bankovníctvo, obchod, clá, cezhraničná spolupráca. Na podporu rastu zamestnanosti a životnej úrovne v jednotlivých členských krajinách. Cieľom OECD je aj spolupráca v oblasti životného prostredia, spolupráca v oblasti zamestnaneckej a sociálnej politiky, energetická spolupráca a spolupráca v oblasti rozvoja a využívania nukleárnej energie).

Cieľmi Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj sú:

  • dosiahnutie čo najvyššieho trvalo-udržateľného hospodárskeho rastu a zamestnanosti,
  • zvýšenie životnej úrovne v členských štátoch pri zachovaní finančnej rovnováhy, s úmyslom prispieť k rozvoju svetového hospodárstva,
  • napomáhať zdravému hospodárskemu rastu v členských i nečlenských štátoch v procese ich ekonomického rozvoja,
  • prispievať k rozširovaniu svetového obchodu na mnohostrannom základe, bez diskriminácie a v súlade s medzinárodnými pravidlami.


Členské krajiny

K 1. 1. 2007 mala OECD 30 členských krajín: Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Island, Kanada, Luxembursko, Nemecko, Nórsko, Portugalsko, Rakúsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Taliansko, Turecko, Veľká Británia, USA, Japonsko, Fínsko, Austrália, Nový Zéland, Mexiko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Kórea, Slovenská republika.


Sídlo

Paríž / Francúzsko. Generálnym tajomníkom OECD je Angel Gurría


Orgány OECD

  • Ministerská schôdza Rady OECD - vrcholový orgán OECD

  • Rada OECD - najvyšší rozhodovací orgán OECD. Každú členskú krajinu v nej zastupuje jeden predstaviteľ. Schádza sa dvakrát mesačne na úrovni vedúcich Stálych misií za predsedníctva generálneho tajomníka a raz ročne (spravidla v máji) na ministerskej úrovni. Uznesenia a odporúčania Rady sú prijímané na princípe konsenzu všetkých členov.

  • Sekretariát OECD - výkonný orgán rady OECD. Tento administratívny orgán OECD pomáha Rade, výborom a ďalším organizáciám. Na čele Sekretariátu stojí generálny tajomník. Od 1. 6. 2006 je ním Angel Gurria (Mexiko).

  • Výbory OECD - pracovné orgány OECD (je ich cca 200). Zúčastňujú sa ich predstavitelia členských krajín, experti z vládnych inštitúcií, podnikateľskej a akedemickej sféry.

  • Pracovné skupiny - pracovné stretnutia expertov v rámci výborov

  • Pridruženými organizáciami OECD je Medzinárodná energetická agentúra (IFA) a Agentúra pre jadrovú energiu (NEA).


Inštitucionálne zastúpenie SR v OECD

Slovenská republika sa stala členom OECD v decembri roku 2000. MZV SR koordinuje aktivity SR voči OECD na národnej úrovni, v rámci čoho organizuje činnosť Koordinačného výboru pre OECD a riadi praktickú činnosť SM SR pri OECD.

Zabezpečuje tiež agendu spoločných projektov medzi SR a OECD, analyzuje informácie z pracovných orgánov OECD, zabezpečuje prípravu podkladov pre predstaviteľov SR zúčastňujúcich sa vrcholových zasadnutí OECD a zapájanie SR do odborných programov a projektov OECD.

Každodenný kontakt s OECD zabezpečuje Stále zastúpenie SR pri OECD so sídlom v Paríži. V období medzi ministerským zasadanutiami, ktoré sa konajú jedenkrát ročne, vedúci stálej misie zastupuje SR na rokovaniach Rady OECD, diplomati stálej misie monitorujú prácu výborov OECD, a tiež aktivity Rozvojového centra, Medzinárodnej agentúry pre energetiku a ďalších pridružených organizácií.


Stála Misia SR pri OECD (SM SR pri OECD)

Veľvyslankyňou, vedúcou Stálej misie SR pri OECD je Ing. Ingrid Brocková, PhD. (zastupuje SR v Rade OECD).

Kontakt:
Stála Misia SR pri OECD
Avenue d´Eylau 28
750 16 Paris, France

Tel.: 0033-1- 56 26 50 90
Fax: 0033 -1-56 26 50 92
E-mail: slovak.del@oecd-sr.com


História OECD

OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj) je nástupníckou organizáciou OEEC (Organizácie pre európsku hospodársku spoluprácu), ktorá vznikla v roku 1948 ako reakcia na Marshallov plán a Konferenciu pre európsku ekonomickú spoluprácu.

V roku 1961 vstupom USA a Kanady sa z OEEC stalo zoskupenie na globálnej úrovni (OECD). Dohovor o OECD, ktorý bol podpísaný dňa 14. 12. 1960 v Paríži a nadobudol platnosť dňa 30. 9. 1961, predstavuje základný dokument definujúci základné ustanovenia a ciele organizácie, spôsoby ich dosiahnutia ako aj podmienky prijímania rozhodnutí. Dohovor upravuje spôsob nadobudnutia účinnosti Dohovoru a prístup nových členov, stanovuje právnu spôsobilosť a výsady, výnimky a imunity organizácie. Cieľom organizácie bola podpora ekonomickej a obchodnej spolupráce medzi členskými krajinami. V súčasnosti sa členské krajiny pri posudzovaní kandidáta na členstvo v OECD zameriavajú na makroekonomickú stabilitu kandidáta, štrukturálne zmeny hospodárstva ako aj na schopnosť prijímať reformy týkajúce sa liberalizačného procesu.

K pôvodným 20 členom pristúpilo Japonsko (1964), Fínsko (1969), Austrália (1971), Nový Zéland (1973), Mexiko (1994), Česká republika (1995), Maďarsko, Poľsko a Kórea (1996) a Slovenská republika (2000).


Vzťah SR a OECD

Vláda Slovenskej republiky podala oficiálnu žiadosť o členstvo v OECD spolu s ostatnými krajinami V4 dňa 28. 2. 1994. Rada OECD na ministerskej úrovni schválila 29. 7. 1994 začiatok rokovaní so SR o prístupení k OECD. V nadväznosti na spoluprácu s OECD v rámci programu "Partners in Transition", Slovenská republika obdržala štatút pozorovateľa. V súlade s prístupovým procesom, vláda SR schválila uznesením č. 775/1996 návrh konkrétnych krokov na realizáciu Záverov predsedu spoločného zasadnutia Výborov CIME/CMIT a SR zo dňa 2. - 3.1996, kde boli vymedzené konkrétne úlohy, splnením ktorých bolo podmienené prijatie SR do OECD. Súčasťou prístupového procesu boli aj previerky v oblasti daňovej politiky, životného prostredia ako aj previerky v rámci Obchodného výboru.

V nadväznosti na postupne realizovaný kalendár liberalizácie kapitálových pohybov, ako aj vecne príslušné legislatívne zmeny, Slovenská republika úspešne absolvovala 2. previerku vo výboroch OECD CIME/CMIT dňa 27. 4. 2000. Dňa 28. 7. 2000 SR obdržala pozvánku na členstvo v OECD. Pozícia SR pred prijatím za riadneho člena OECD je zhrnutá v tzv. Memorande SR. Dohodu o pozvaní SR na prístup k Dohovoru o OECD podpísal Eduard Kukan, minister MZV SR a Donald Johnson, generálny tajomník OECD dňa 28. 9. 2000. Dňa 14. 12. 2000 uložením ratifikačnej listiny o pristúpení SR ku Konvencii OECD u depozitára (vláda Francúzskej republiky) sa Slovenská republika stala oficiálnym 30. členom OECD.

Dosiahnutím plnoprávneho členstva SR v OECD, bola formálne zavŕšená jedna z prioritných úloh a strategický cieľ zahraničnej politiky vlády SR. V rámci aktívneho zapojenia SR do práce OECD, bola zriadená Stála Misia SR pri OECD k termínu 1. január 2001 a následne bolo realizované aj personálne a materiálno-technické dobudovanie misie v priebehu roka vrátane vymenovania Stáleho predstaviteľa SR pri OECD. Prvým sa stal od 17. septembra 2001 mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Dušan Bella.

Informácia o plnení uznesenia vlády SR č. 234 Dokument PDF z 15. marca 2006 k návrhu opatrení na zabezpečenie plnenia odporúčaní prijatých pre Slovenskú republiku pracovnou skupinou OECD proti podplácaniu zahraničných verejných činiteľov v medzinárodných obchodných transakciách.

Pracovná skupina OECD pre boj proti podplácaniu zahraničných verejných činiteľov v medzinárodných obchodných transakciách (WGB – Working Group on Bribery)

Hodnotenie SR v rámci Fazy 3 hodnotení WGB/OECD

9009