Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

OSLOBODENIE75: Príhovor predsedu vlády SR Igora Matoviča

08.05.2020

Bratislava 8. mája (TASR) - V máji 1945 naši starí a prastarí rodičia najmä s vojakmi sovietskej armády vybojovali najväčšie víťazstvo v ich životoch. Porazili fašizmus, ktorý ponižoval ľudskú dôstojnosť. Rozdeľoval a ničil ľudí na základe rasy, náboženstva, či politického presvedčenia. Víťazstvo bolo vykúpené tou najvyššou obetou. Miliónmi mŕtvych vojakov, miliónmi životov v koncentračných táboroch, ale aj odvahou statočných obyčajných ľudí, ktorí sa postavili zlu. Ukrývali židovských utečencov, pomáhali zahraničnému odboju, podporovali partizánov a znášali každodenné útrapy a riziko.

Vojna zúrila takmer šesť rokov a kosila ľudské životy na každom kroku. Na jej začiatku bola však ekonomická kríza, ktorá umožnila vyrásť politikom šíriacim nenávisť. Politikom, ktorí ponúkali jednoduché riešenia a populistickými sľubmi štvali človeka proti človeku. Neľudská ideológia určovala, kto človekom je a kto už nie. Kto nemá právo ďalej žiť, pretože nespĺňa predstavy o dokonalej rase, myslení a politickom presvedčení. Toto sa už viac nesmie zopakovať. Už nikdy nesmie  ktokoľvek z nás utekať zo svojho domova pred tými, ktorí spochybňujú slobodu, rovnosť a demokraciu.

Dnes rovnako čelíme hrozbe krízy. Hovorí sa, že epidémia koronavírusu je najťažšou skúškou v Európe od druhej svetovej vojny a my, podobne ako naši predkovia, musíme priniesť obetu v mene víťazstva. Musíme sa zomknúť, zmobilizovať svoje sily a zabojovať o našu budúcnosť.

Spoločne sme dokázali, že sme bojovníci. Na Slovensku máme oproti iným krajinám veľmi nízke počty infikovaných i obetí. Tieto počty sa nedajú porovnávať s miliónmi mŕtvych občanov, či partizánov a vojakov, ktorí zahynuli počas vojny, a ktorí zaplatili životom za to, aby sme my mohli žiť v slobodnom a demokratickom svete. Ale každý stratený ľudský život je varovaním, aby sme boli dostatočne bdelí a vytrvalí v našom boji, aby straty boli čo najmenšie.

Vláda, na čele ktorej stojím, je pripravená urobiť všetky kroky, aby sme krízu prekonali a ekonomiku čo najrýchlejšie dostali do normálu. Aby sme ochránili pracovné miesta a zároveň zodpovedne ochraňovali naše zdravie.

Našťastie, tak ako kedysi, aj dnes v tom nie sme sami. Fašizmus sa podarilo poraziť  len vďaka spoločnému postupu víťazných krajín a Slovensko sa stalo jednou z nich. Aj dnes sme súčasťou vyspelej, demokratickej spoločnosti – Európskej únie, ktorá sa začala formovať práve po druhej svetovej vojne a od svojho vzniku plní dôležitú úlohu v napĺňaní mierového odkazu, spolupráce a rovnosti slobodných európskych krajín.

Takto v máji pred 75. rokmi vypukla radosť z konca druhej svetovej vojny naplno. Odvtedy zažívame najdlhšie obdobie mieru. Myslime na tých, ktorí nám slobodu vybojovali a buďme im vďační! A tak, ako naši predkovia dokázali obnoviť vojnou zničenú krajinu, dokážeme to aj my. NEPOCHYBUJEM, ŽE TO ZVLÁDNEME. SME V TOM SPOLU.

27578