Otvorenie cyklomagistrály v mikroregióne Bystrická dolina

28.10.2012
prezrieť fotogalériu Prezrieť fotogalériu

V nedeľu 28. októbra 2012 sa predseda vlády SR Robert Fico zúčastnil na slávnostnom otvorení Bystrickej cyklomagistrály na trase: Nová Bystrica - Krásno nad Kysucou. „Niekto sa môže spýtať, prečo v čase, keď máme problém s nezamestnanosťou, je hlboká hospodárska kríza, staviame cyklotrasy, futbalové štadióny alebo možno iné objekty, ktoré nie sú priamo spojené s poskytovaním práce alebo so zvyšovaním životnej úrovne. Slovensko a celá Európa sú v hlbokej kríze. To však neznamená, že prestaneme dýchať a prestaneme žiť,“ zdôraznil Robert Fico. Dodal, že aj napriek kríze a problémom s eurom musíme podporovať takéto projekty, pretože prinášajú nielen pracovné miesta, ale predovšetkým veľké predpoklady pre cestovný ruch. Každý návštevník, ktorý nepochádza priamo z tejto lokality, zaplatí za občerstvenie, prípadne nocľah, čím podporí miestnych podnikateľov. „Preto majú aj takéto objekty význam,“ objasnil premiér.

Cyklotrasa v mikroregióne Bystrická dolina vedie po telese bývalej lesnej úvraťovej železničky, ktorá v minulosti premávala z Novej Bystrice po Oščadnicu. Je možné využívať ju celoročne pre bicyklovanie, korčuľovanie aj bežkovanie. Výstavba cyklotrasy bola ukončená v októbri 2012, ale v súčasnosti nie je ešte sprístupnená celá, pretože došlo k zosuvu pôdy. Robert Fico preto informoval, že na výjazdovom rokovaní vlády v Čadci, ktoré by sa malo uskutočniť ešte v priebehu tohto roku, bude spolu so starostami a primátormi miest hľadať riešenie a finančné prostriedky na kompletné dokončenie cyklotrasy.

Aj výstavba cyklotrasy bola spolufinancovaná z eurofondov, z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Pri príprave nového tzv. Národného strategického referenčného rámca, podľa ktorého budú čerpané eurofondy v rokoch 2014 až 2020, sa preto vláda rozhodla míňať tieto finančné prostriedky principiálne doma. „Nebudeme len nakupovať zahraničné technológie a tým podporovať hospodársky rast iných krajín, ale budeme rekonštruovať historické pamiatky, stavať cesty a podporovať rôzne turistické projekty, čím prispejeme k tvorbe pracovných miest na Slovensku a k podpore slovenských firiem,“ uviedol predseda vlády.

Príhovor Roberta Fica pri otvorení cyklotrasy v mikroregióne Bystrická dolinaPríhovor Roberta Fica v Krásne nad KysucouBrífing Roberta Fica v Krásne nad Kysucou9786