P. Pellegrini: Využitím rezerv by Slovensko mohlo získať až 200.000 zamestnancov

28.03.2019

Bratislava 28. marca (TASR) - Nedostatok pracovníkov, na ktorý upozorňujú už dlhší čas zamestnávatelia, by sa mohol do značnej miery vyriešiť vnútornými rezervami Slovenska. Prilákaním časti Slovákov pracujúcich v zahraničí, využitím nezamestnaných z menej rozvinutých oblastí a zo segregovaných osád by na pracovnom trhu pribudlo až 200.000 pracovníkov. Povedal to vo štvrtok na sneme Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Podľa Pellegriniho zamestnávatelia už dlhé roky bijú na poplach, že nie je koho zamestnávať a súčasne žiadajú uvoľniť pravidlá na zamestnávanie ľudí z krajín mimo Európskej únie. "Inou otázkou už ale je, či zamestnávatelia urobili všetko preto, aby vyčerpali prítomný potenciál, ktorým Slovensko disponuje," povedal premiér odborárom. Dovoz pracovníkov z krajín mimo Európskej únie podľa neho nie je jediným riešením a neriadená podoba takejto migrácie môže viesť k zníženiu štandardov kultúry práce.
      
Vnútornými rezervami sú podľa premiéra Slováci pracujúci v zahraničí a nezamestnaní na Slovensku. "Ak by sa podarilo prilákať späť domov čo i len tretinu našich ekonomických migrantov, zamestnať polovicu nezamestnaných z najmenej rozvinutých regiónov a hoci len štvrtinu nezamestnaných zo segregovaných osád, mali by sme na Slovensku približne o 200.000 zamestnancov viac," povedal premiér. Tento zámer označil za možný strednodobý cieľ vlády.


Pellegrini odmietol tézu, že nízkokvalifikovaní uchádzači o zamestnanie sa na pracovnom trhu neuplatnia. Tieto problémy sa podľa neho dajú prekonať vyššími investíciami do vzdelávania a tréningu. "Vo vyspelej Európe to robia prevažne zamestnávatelia sami, u nás sa s týmto problémom musíme vyrovnať inak," dodal premiér. 

26433