Pellegrini: Kameňom úrazu v Bruseli boli špicenkandidáti, o mne sa nehovorilo

01.07.2019

Brusel/Bratislava 1. júla (TASR) - Nominácie lídrov kandidátok straníckych frakcií z nedávnych eurovolieb boli hlavným kameňom úrazu pri neúspešných rokovaniach o obsadení kľúčových pozícií v orgánoch Európskej únie na summite v Bruseli v nedeľu a pondelok. Pre slovenské médiá to po návrate na Slovensko povedal premiér Peter Pellegrini.
 
"Diskutovalo sa o tom, do akej miery premiéri odovzdávajú rozhodovanie do rúk (Európskeho) parlamentu," vysvetlil Pellegrini.

Ako povedal slovenský premiér, rokovania prebiehali "bez minúty spánku" od nedeľňajšieho popoludnia do pondelka poludnia. O jeho údajnej kandidatúre na post predsedu Európskej rady sa podľa jeho slov na summite vôbec nehovorilo a sám k tomu nevyvíjal žiadne aktivity. Namiesto toho sa Slovensko bude snažiť získať "zaujímavé portfólio" pre eurokomisára Maroša Šefčoviča.

Voči pôvodnému modelu, podľa ktorého špicenkandidáti Manfred Weber (ľudovci) a Frans Timmermans (socialisti) mali obsadiť predsednícke miesta v Európskom parlamente a komisii, sa podľa Pellegriho vzoprela skupina premiérov z EPP, taliansky premiér Giuseppe Conte a Vyšehradská štvorka.

Prerokovali sa tri kombinácie nominácií a podľa slovenského premiéra zrejme všetci lídri v pondelok napoludnie pochopili, že treba prísť s novou zostavou kandidátov. Pellegrini verí, že k dohode by mohlo prísť už v utorok.

Sám prezentoval stanovisko, že pre SR je dôležitejšia kvalita kandidáta než to, či bol špicenkandidátom vo voľbách. "A aby to bol kandidát, ktorý – ak hovoríme o predsedovi Európskej komisie – bude päť rokov tým, ktorý bude vytvárať mosty, zjednocovať a utlmovať konflikty," vyhlásil Pellegrini.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki a český premiér Andrej Babiš pred summitom v nedeľu označili Timmermansa za človeka, ktorý by EÚ rozdeľoval. Obaja pritom poukázali na jeho údajne negatívny vzťah k strednej Európe. Timmermans je pritom členom Strany európskych socialistov (PES), do ktorej patrí aj Pellegriniho Smer-SD.

"Pre pána Timmermansa sa môže nájsť aj iná pozícia," povedal Pellegrini v súvislosti s poslednými rokovaniami a tým, že predtým bol Timmermans hlavným favoritom na post šéfa eurokomisie.

26755