Peter Pellegrini: Mier nie je samozrejmosťou

04.04.2019

Bratislava 4. apríla (TASR) - Mier nie je samozrejmosťou. Zdôraznil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) počas Hodiny otázok v parlamente. Za dôležité považuje hovoriť s mladými o minulosti a naučiť ich kriticky myslieť. Povedal to pri príležitosti 74. výročia oslobodenia viacerých slovenských miest od fašizmu.

Za hrozbu v súčasnosti považuje okrem iného pravicový extrémizmus, ktorý sa šíri aj z dôvodu neznalosti histórie. "Na riešenie zložitých spoločenských či ekonomických vecí (extrémisti, poznámka TASR) ponúkajú jednoduché spôsoby, usilujú sa vplývať najmä na mládež a majú politické ambície," vysvetlil premiér s tým, že často šíria nenávisť.

Treba sa podľa neho dôkladne zaoberať otázkami, prečo sa to deje, a zamerať sa na mladých ľudí, aby sa naučili kriticky myslieť. "Musíme v nich pestovať povedomie o skutočných hodnotách, pochopenie pre iné kultúry a rešpekt pred rozmanitosťou," doplnil.

Za problém považuje aj nezáujem mladých o históriu a jej neznalosť. "Ukazuje sa totiž, že o historických udalostiach spred vyše 70 rokov nemajú takmer žiadne vedomosti," povedal. Preto je podľa neho dôležité im opakovať, že "nech sa to zdá akokoľvek prirodzené, mier nie je samozrejmosť". Dôležitú úlohu v tom podľa neho zohráva aj škola či rodinné prostredie.

Poukázal aj na dôležitosť jednoty. Kritizoval tiež častú povrchnosť, s ktorou mládež vníma informácie o dianí v spoločnosti.
26458