Podľa premiéra Hegera kardinál Tomko zanechal na Slovensku veľmi silný odkaz spájania

16.08.2022

Heger sa poďakoval cirkvi za dôstojnú rozlúčku s kardinálom Tomkom ako významnou osobnosťou Slovenska.
KOŠICE 16. augusta (SITA) – Premiér Eduard Heger sa poďakoval cirkvi za veľmi dôstojnú a nádhernú rozlúčku s významnou osobnosťou Slovenska, s kardinálom Jozefom Tomkom. Povedal to novinárom po skončení pohrebnej svätej omše v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach, kam prišiel so svojou manželkou. Bol to podľa jeho slov muž ľudskosti a muž viery, ktorý tu zanechal veľmi silný odkaz spájania. „Verím, že v tejto dobe bude znieť veľmi silno,“ poznamenal predseda vlády.

Na dnešnej rozlúčke s kardinálom Tomkom sa podľa Košickej arcidiecézy zúčastnilo 5,5-tisíc ľudí v chráme, ako aj vonku na priestranstve. Pohrebnú svätú omšu v slovenskom a latinskom jazyku celebroval emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Záverečné pohrebné obrady spojené s prenesením rakvy kardinála viedol košický arcibiskup Bernard Bober.

Kardinál Jozef Tomko zomrel v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme vo veku 98 rokov. Narodil sa 11. marca 1924 v obci Udavské pri Humennom, bol slovenský rímskokatolícky biskup, kardinál, náboženský spisovateľ a emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a emeritný predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy. Po smrti kardinála Alberta Vankoyea 29. júla 2021 sa stal najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov.

29425