Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Pôjdeme do toho, povedal Robert Fico o kandidatúre na ZOH 2022

24.01.2013
Predseda vlády SR Robert Fico dnes po pracovnom stretnutí s predstaviteľmi regionálnej a miestnej samosprávy Prešovského a Žilinského kraja a zástupcami Slovenského olympijského výboru, Slovenského paralympijského výboru, Slovenského zväzu ľadového hokeja, Slovenskej lyžiarskej asociácie a Štátnymi lesmi TANAPu oznámil, že vláda kandidatúru na usporiadanie Zimných olympijských hier v roku 2022 spoločne s Poľskom podporí.

foto: TASR

„My do toho pôjdeme,“ povedal premiér. Vláda SR by súhlas s kandidatúrou mala vysloviť najneskôr vo februári. "V tomto duchu bol poverený splnomocnenec vlády Dušan Galis spolu s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom, aby v priebehu februára predložili na rokovanie vlády materiál, ktorý bude obsahovať prvé východiská, bude naznačovať ekonomické, infraštrukturálne parametre a čo všetko by to malo obsahovať,“ uviedol Robert Fico.
 
Odhadované náklady na usporiadanie zimných olympijských hier sú okolo 1,5 až 2 miliardy eur. 40 % z tejto sumy uhradí Medzinárodný olympijský výbor. Zvyšok by si podľa slov premiéra Roberta Fica rozdelila poľská a slovenská strana v pomere 7:3, resp. 8:2. „Základná otázka je, či na to máme a či vôbec máme infraštruktúru na športy, ktoré sa od nás očakávajú. Zdá sa, že Jasná – Chopok nemá konkurenciu, pokiaľ ide o areál zjazdového lyžovania a veľmi nám záleží na organizovaní hokejového turnaja,“ informoval predseda vlády. Organizácia olympijských hier by si vyžiadala výstavbu nových projektov, ale aj nevyhnutnú rekonštrukciu letiska v Poprade a vybudovanie olympijskej dediny. Tá by mala mať kapacitu asi 1800 miest. Všetky projekty bude potrebné budovať bezbariérovo, pretože po skončení olympijských hier sa v rovnakých priestoroch uskutoční aj zimná paralympiáda.
 
„To sú všetko len prvé odhady, musíme mať predstavu, kde sa asi pohybujeme, aby sme nešli do megalomanských projektov, na ktoré nemáme. Všetkých som žiadal, zostaňme pri zemi,“ podčiarkol premiér. Dodal však, že ak by sa Slovensku a Poľsku podarilo zimné olympijské hry zorganizovať, bol by to obrovský úspech. Zároveň zdôraznil, že akékoľvek náklady investované do tohto projektu sa mnohonásobne vrátia.

Tlačová konferencia o slovenskej kandidatúre na organizovanie ZOH 202210423