Poslanci schválili siedme opatrenie z pozitívneho sociálneho balíčka

28.11.2014

Zamestnanci s nízkymi a so strednými príjmami budú mať od budúceho roka znížené zdravotné odvody. Poslanci NR SR schválili vládny návrh zákona, ktorý zavádza odvodovú odpočítateľnú položku pre ľudí zarábajúcich do 570 eur mesačne. Navyše, zamestnanci, ktorí poberajú minimálnu mzdu, nebudú zdravotné odvody platiť vôbec.

„Toto opatrenie bude v praxi na jednej strane znamenať zvýšenie čistého príjmu ľudí, na druhej strane neznamená žiadne náklady pre zamestnávateľa,“ oznámil na tlačovej konferencii predseda vlády SR Robert Fico.
 
siedme opatrenie 1
Predseda vlády SR Robert Fico a minister financií SR Peter Kažimír pri ohlásení ďalšieho splneného opatrenia z pozitívneho sociálneho balíčka.

Odvodová odpočítateľná položka sa dotkne približne 600 000 zamestnancov.  Tí, ktorí zarábajú minimálnu mzdu, si vďaka prijatým opatreniam vlády mesačne prilepšia zhruba o 32 eur. „Môžeme hovoriť o trinástom plate pre ľudí s minimálnou mzdou,“ ozrejmil Robert Fico. Aj tieto opatrenia majú prispieť k tomu, aby ľudia mali záujem o prácu a aby sa im neoplatilo zostávať doma a byť odkázanými na sociálne dávky.

Prijaté opatrenie je súčasťou pätnásťbodového sociálneho balíčka na zlepšenie životnej úrovne ľudí. „Filozofia balíčka je jednoduchá. Ak sa celá spoločnosť niekoľko rokov spolu s vládou snažila konsolidovať verejné financie, ak sme získali nejaké úspory, môžeme ich čiastočne vrátiť verejnosti v podobe pozitívnych opatrení,“ objasnil premiér Robert Fico.
 
siedme opatrenie 2
Premiér Robert Fico sa chystá označiť ďalšie z opatrení, tentokrát historické zníženie zdravotných odvodov, za splnené.
Konsolidačné úsilie vlády ocenila aj Európska komisia. Predseda vlády informoval, že Slovensko sa spolu s Nemeckom, Holandskom a Luxemburskom dostalo do elitnej skupiny štátov, ktoré spĺňajú všetky pravidlá nastavené Európskou úniou vo vzťahu k rozpočtu. „To je potvrdenie, že naše úsilie zďaleka nie je možné označiť za papierové alebo falošné. Je to seriózna konsolidácia verejných financií s viditeľnými medzinárodnými dopadmi,“ podčiarkol Robert Fico.

Vláda bude aj naďalej efektívne znižovať výdavky štátu a robiť opatrenia na zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu, aby aj v nasledujúcom roku mohla vytvoriť finančnú rezervu, ktorá umožní prijať ďalší pozitívny sociálny balíček v prospech ľudí.

Tlačová konferencia Roberta Fica a Petra Kažimíra o znížení zdravotných odvodov16593