P.Pellegrini:Slovensko musí nastúpiť na cestu inovácií v automobilovom priemysle

05.10.2018

Štrbské pleso 5. októbra (TASR) – Slovensko je vo veľkej miere závislé od automobilového priemyslu, a preto musí rýchlo nastupovať na trendy inovácií v tomto sektore. V centre prebiehajúcej priemyselnej revolúcie sú batérie, a to aj z pohľadu záväzku k čistej energii. Uviedol to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v piatok počas GLOBSEC Tatra Summitu 2018 na Štrbskom plese.

"Slovensko nasleduje ambiciózny plán Európskej únie posilniť digitálnu a dátovú ekonomiku," priblížil slovenský predseda vlády s tým, že digitálna transformácia prináša veľa možností, ale aj výziev. Ako dodal, Slovensko v tomto smere pripravuje aktualizovanú národnú stratégiu.

Špecifikom slovenskej ekonomiky podľa neho je, že je vo veľkej miere závislá od automobilového priemyslu. Pomôcť diverzifikovať ekonomiku môže podľa Pellegriniho rastúci sektor dát. SR preto musí rýchlo nastúpiť na cestu trendov a inovácií v tomto sektore. V súčasnosti sú v centre priemyselnej revolúcie práve batérie, dodal premiér. "Úspešná produkcia výkonných batérií je nutnosť, ale tiež náš záväzok k čistej energii," podotkol Pellegrini, podľa ktorého si napĺňanie týchto cieľov vyžaduje multilaterálnu spoluprácu.

Založenie Slovenskej aliancie pre batérie (Slovak Battery Alliance) oznámil podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič na piatkovom brífingu v rámci GLOBSEC Tatra Summitu 2018. Slovensko sa tak podľa Šefčoviča môže stať veľmocou nielen v oblasti automobilovej výroby, ale aj v oblasti elektromobility.

25407