Predseda vlády Eduard Heger navštívil Eurojust

21.11.2022

V rámci pracovnej cesty do Holandska predseda vlády SR Eduard Heger včera, v pondelok 21. novembra navštívil aj Agentúru Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach Eurojust, na čele ktorej od roku 2017 stojí slovenský prokurátor Ladislav Hamran.

Krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vznikol Spoločný vyšetrovací tím (angl., Joint Investigation Team) s cieľom vyšetriť najzávažnejšie medzinárodné zločiny ako vojnové zločiny, genocída či zločiny proti ľudskosti. Členmi tímu sú viaceré štáty vrátane Slovenska, súčasťou je aj Medzinárodný trestný súd a Eurojust.  Zúčastnené krajiny okrem iného pracujú s ukrajinským občanmi – obeťami a svedkami, ktorí sa nachádzajú priamo na ich území.

„Dnes už máme jasné dôkazy, že Rusko pácha na Ukrajine zločiny. Osobne som videl zverstvá, ktoré napáchali v Buči, svet obleteli strašné zábery z Boroďanky, Iziumu či iných miest. Tieto zločiny nemôžu zostať nepotrestané. Slovensko sa preto ešte v máji tohto roka pripojilo k Spoločnému vyšetrovaciemu tímu, ktorý vyšetruje vojnové zločiny na Ukrajine. Rovnako sme na Ukrajinu vyslali skupinu forenzných expertov a vyšetrovateľov, aby spáchané zločiny dôkladne zdokumentovali,“ uviedol predseda vlády Eduard Heger.

K polovici novembra Eurojust eviduje viac ako 65-tisíc zločinov súvisiacich s ruskou agresiou na Ukrajine. Zo spáchania trestných činov je podozrivých 216 osôb. Na súd boli postúpené obvinenia voči 60 osobám, na základe súdneho procesu bolo zatiaľ odsúdených 12 osôb.

„Genocída, zabíjanie nevinných ľudí vrátane detí, ničenie krajiny. Ako medzinárodné spoločenstvo založené na rešpektovaní ľudských práv sa nemôžeme len tak prizerať. Preto okrem vojenskej pomoci, ktorú Ukrajine poskytujeme, musíme zabezpečiť aj spravodlivosť a vyslať silný odkaz, že agresívny výpad voči suverénnej demokratickej krajine nebudeme tolerovať. Zároveň musíme ukázať, že pri vyšetrovaní vojnových zločinov budeme postupovať v zmysle medzinárodného práva a medzinárodných dohôd,“ zdôraznil slovenský premiér. 

Eurojust podporuje justičnú koordináciu a spoluprácu medzi orgánmi členských štátov v boji proti terorizmu a závažnej organizovanej trestnej činnosti, ktorá sa týka viac než jednej krajiny EÚ. Vznikla v roku 2002 a sídli v holandskom meste Haag.

Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR
29591