Predseda vlády Ľudovít Ódor na slávnostnom podujatí pri príležitosti 25. výročia ECB vo Frankfurte nad Mohanom

24.05.2023

25 rokov Európskej centrálnej banky, 25 rokov eura. Spoločná mena sa stala symbolom finančnej stability, európskej integrácie a jednoty.

“Pre nás je veľmi dôležité, že sme v jadre EÚ, v eurozóne a som veľmi rád, že ľudia na Slovensku veľkou väčšinou podporujú tento projekt. Je to o stabilite, o tom, že sa nemusíme obávať náhlych výkyvov, kurzových rozdielov a že môžeme slobodne platiť v celej eurozóne jednou menou. Tak isto som veľmi rád, že ešte v mojom predchádzajúcom živote som mohol byť účastný na tomto projekte, keď sme spolu plánovali vstup do eurozóny v roku 2003. Vtedy som netušil, že o niekoľko rokov neskôr tu budem stáť a budeme oslavovať 25 rokov ECB. Tá cesta nebola úplne hladká, veď, pochopiteľne, aj eurozóna má svoje problémy. Ale som veľmi rád, že ani podniky, ani obyvatelia tento krok nevyhodnocujú ako krok zlým smerom a naopak, podporujú našu integráciu do srdca Európskej únie - aby sme aj naďalej platili tou istou, jednotnou európskou menou,” povedal premiér Ľudovít Ódor.

Predseda vlády sa na stretnutí rozprával s prezidentkou ECB Christine Lagardovou, predsedom Európskej rady Charlesom Michelom či predsedníčkou Európskeho parlamentu Robertou Metsolovou. Rovnako s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom diskutovali o vzájomnej spolupráci oboch krajín.


Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR

29810