Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Predseda vlády sa stretol s mimovládnymi organizáciami, ktoré pomáhajú odídencom z Ukrajiny

23.05.2022

Predseda vlády Eduard Heger sa dnes na Úrade vlády SR stretol s predstaviteľmi mimovládnych neziskových organizácií, ktoré pomáhajú odídencom z Ukrajiny. Premiér sa dobrovoľníkom poďakoval za ich pomoc pri riešení krízovej situácie. „Vašu obetavú prácu som videl priamo na hranici, keď ste počas chladných dní nezištne pomáhali. Obrovský nápor a príchod desiatok tisíc ľudí, ktorí utekali a utekajú pred nezmyselnou vojnou, sme zvládli len vďaka vašej rýchlej pomoci,“ zdôraznil Eduard Heger a vyhlásil, že štát mimovládnym a neziskovým organizáciám z Fondu vzájomnej pomoci uhradí časť nákladov, ktoré minuli na pomoc ľuďom utekajúcim z Ukrajiny.

V súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine predstavitelia tretieho sektora predsedu vlády informovali, že musia riešiť zvyšujúce sa náklady na potraviny, problémy s dlhodobým ubytovaním utečencov, ale aj ich integráciou do spoločnosti. V tejto súvislosti ponúkli štátu pomoc pri nastavovaní integračnej stratégie, ktorá pomôže integrovať utečencov. „Máte skúsenosti priamo z terénu, a preto najlepšie viete aké riešenia by mal štát prijať,“ povedal predseda vlády. Predstavitelia mimovládneho sektora ďalej uviedli, že ľudia, ktorí prišli na Slovensko, budú potrebovať dlhodobejšiu pomoc, čo si vyžaduje zásah zo strany štátu. Zhodli sa, že na Slovensku potrebujeme trvalé a systematické riešenia, ktoré aj v budúcnosti pomôžu zvládať a menežovať akékoľvek krízy.

Splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač, ktorý sa na stretnutí zúčastnil tiež, uviedol, že v súvislosti s riešením humanitárnej krízy na Ukrajine sa do aktivít mimovládnych a neziskových organizácií zaregistrovalo takmer 7-tisíc dobrovoľníkov. Neziskové organizácia poskytli Ukrajine 2730 ton humanitárnej pomoci, ktorá predstavuje kľúčový pilier pomoci ľuďom na úteku. Ide o tovary, ktoré sú bezprostredne nutné pre krízové prežitie mimo domova, ako strava, hygienické potreby, stany, postele, matrace, prikrývky, oblečenie, základný zdravotný materiál a podobne.

Predseda vlády SR Eduard Heger na záver stretnutia ocenil, ako na situáciu na Ukrajine zareagovali nielen dobrovoľníci, ale aj bežní ľudia na Slovensku, ktorí odídencom pomáhali či už finančne, alebo nákupom potravín a darovaním šatstva. „Dobrovoľníci ukázali celému svetu, že Slovensko sa vie zomknúť a pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú. Nielen pomocou pre Ukrajinu, ale akoukoľvek pomocou pre ľudí v núdzi ukazujeme svoju ľudskosť,“ uzavrel premiér.

29341