Predseda vlády SR Eduard Heger si pripomenie výročie Sviečkovej manifestácie

25.03.2022

„25. marca 1988 prišli ľudia na Hviezdoslavovo námestie v Bratislave na tichú manifestáciu. Držali v rukách sviečky a modlili sa. Aj napriek pokojnému zhromaždeniu však proti nim zasiahla polícia. Bila ich, v chladnom počasí použila vodné delá. Ale ľudia sa nevzdali a nakoniec pokojnou a nenásilnou cestou zvíťazili nad komunistickou mocou. A práve vďaka odvahe týchto ľudí a študentským demonštráciám v roku 1989 môžeme dnes žiť slobodný život,“ vyhlásil v súvislosti s výročím Sviečkovej manifestácie premiér Eduard Heger. 

Sviečková manifestácia otvorila Slovákom postupnú cestu k slobode a demokracii. „Tieto hodnoty si musíme dnes vážiť a chrániť, najmä v situácii, keď náš východný sused čelí agresívnej vojenskej invázii Ruska. Za našu slobodu sme nemuseli bojovať so zbraňou v ruke tak, ako dnes bojujú Ukrajinci za svoje právo vybrať si slobodne svoj osud,“ skonštatoval Eduard Heger.

Sviečková manifestácia bola od roku 1968 prvým protestným zhromaždením vo vtedajšom socialistickom Československu. Vznikla na podnet veriacich, ktorí touto formou požadovali dodržiavanie občianskych práv. 

Výročie Sviečkovej manifestácie a Pamätný deň zápasu za ľudské práva si predseda vlády SR Eduard Heger pripomenie po návrate z Bruselu, keď symbolicky zapáli sviečku pri pamätníku na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.
29232