Predseda vlády SR I. Matovič na videokonferencii členov Európskej rady

26.03.2021

V dňoch 25. a 26. marca 2021 sa uskutočňuje videokonferencia členov Európskej rady, ktorá nahradila z dôvodu zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie naprieč EÚ riadne zasadnutie Európskej rady v Bruseli. Slovenskú republiku na rokovaní zastupuje predseda vlády SR I. Matovič.

Hlavnou témou videokonferencie lídrov členských štátov EÚ bol boj s pandémiou ochorenia COVID-19. Rezonovala predovšetkým otázka vakcinácie. „Čelíme porušeniam dodávateľských zmlúv zo strany farmaceutických spoločností, pre ktoré sa rozdiely v podiele zaočkovaných občanov medzi členskými štátmi stále viac prehlbujú, a to aj v závislosti od toho, ako si krajiny vyskladali svoje portfólia vakcín. Získali sme na summite podporu pre nájdenie riešenia pre členské štáty, ktoré sú najviac postihnuté výpadkami dodávok vakcín. Medzi také patrí aj Slovensko. Ďalšiu prácu na konkrétnej podobe korekčného mechanizmu sme zverili do rúk Výboru stálych predstaviteľov v Bruseli,“ uviedol k aktuálnej situácii premiér I. Matovič. Lídri v tejto súvislosti podporili aktivity Európskej komisie, ktorej nástroje by mali obmedziť export vakcín vyrobených v EÚ do krajín s vyššou mierou zaočkovaných občanov v porovnaní s EÚ alebo s obdobnými obmedzeniami vývozu voči EÚ. Spoločným európskym riešením majú byť aj takzvané digitálne zelené certifikáty, ktoré budú zahŕňať informáciu nielen o očkovaní, ale aj o prekonaní ochorenia COVID-19 a absolvovaných testoch. Po predstavení návrhu Európskou komisiou sa zodpovednosť presúva na jednotlivé členské štáty, aby vytvorili potrebné technické zázemie pre takéto certifikáty.

Mimoriadnym momentom diskusie lídrov bolo vystúpenie amerického prezidenta J. Bidena k perspektívam spolupráce USA a EÚ. Naposledy sa v tomto formáte lídri zišli pred 11 rokmi, s vtedajším prezidentom Barackom Obamom. Slovenská republika oceňuje záväzok USA k návratu do sveta, ktorý je založený na multilateralizme. Transatlantická spolupráca je kľúčová pri erózii demokracie, či boji proti klimatickým zmenám. Spoluprácu ale treba rovnako rozvíjať aj pri výrobe a distribúcii vakcín.

Lídri privítali pozitívne signály z Turecka v súvislosti so zmiernením napätia vo východnom Stredomorí. „Ankara prejavuje záujem o budovanie mostov smerom k EÚ. Tento záujem však musí byť úprimný a priniesť udržateľné výsledky. Podporujem preto triezvy prístup založený na ponuke pozitívnej agendy, ktorej realizácia bude podmienená dlhodobým korektným prístupom Turecka,“ skonštatoval I. Matovič o prístupe k Turecku, ktorý lídri podporili v spoločnom vyhlásení. 

Marcové stretnutia lídrov členských štátov EÚ sa tradične venujú ekonomickým otázkam, s ktorými je úzko spätá aj digitálna agenda. Slovenská republika dlhodobo poukazuje na potrebu posilnenia jednotného trhu EÚ a jej priemyselnej základne. „Pre slovenskú ekonomiku je dôležité, aby európsky priemysel zostal globálne konkurencieschopný aj v časoch digitálnej a zelenej tranzície,“ zdôraznil predseda vlády SR I. Matovič. V stále aktuálnejšej otázke zdaňovania digitálnej ekonomiky Slovenská republika preferuje globálne riešenie, o ktorom sa diskutuje na pôde OECD. Podporujeme však aj to, aby bola EÚ pripravená v prípade potreby pracovať na vlastnom riešení.

Na videokonferencii lídrov bol predstavený aj spoločný list predsedov vlád krajín Poľsko, Maďarska, Česka, Slovenska, Francúzska, Rumunska a Slovinska o úlohe jadrovej energie v klimatickej a energetickej politike EÚ. „Veľmi pozorne sledujeme všetky aktivity, ktoré sa týkajú jadra na európskej úrovni. Je potrebné, aby sa prestala spochybňovať jeho úloha v spoločnom boji proti klimatickým zmenám,“ uviedol v pozícii jedného zo signatárov listu premiér I. Matovič.
 
Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR
 
 
28391