Predseda vlády SR Peter Pellegrini sa dnes v Sofii stretol s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom

17.05.2018

Prvé bilaterálne rokovanie Petra Pellegriniho a Emmanuela Macrona sa uskutočnilo po summite EÚ - západný Balkán, ktorý sa 17. a 18. mája 2018 konal v Bulharsku.

„Našli sme s pánom prezidentom zhodu v tom, že nie sme úplne spokojní s prvotným návrhom viacročného rozpočtu EÚ, hlavne v oblasti krátenia prostriedkov pre poľnohospodársku a kohéznu politiku. Verím, že aj s jeho pomocou a s jeho tlakom budeme môcť vybojovať pre tieto dve hlavné politiky EÚ viac peňazí,“ povedal po stretnutí predseda vlády SR Peter Pellegrini.

Premiér s francúzskym prezidentom hovoril aj o potrebe zrýchliť práce na projekte prehlbovania integrácie krajín eurozóny. „Hlbšia integrácia a prehlbovanie v rámci hospodárskej a menovej únie je namieste a Slovensko tam, kde má istotu, že neprichádza o svoju suverenitu, je ochotné byť v tomto procese nápomocné,“ vyhlásil predseda vlády SR.

Lídri sa na summite venovali tiež otázke migrácie. Peter Pellegrini zopakoval postoj Slovenska o odmietaní povinných kvót pri prerozdeľovaní migrantov. „Slovensko môže ponúknuť iné formy solidarity, ako to urobilo aj v minulosti,“ uviedol premiér. Pripomenul, že sme poskytli finančné príspevky do zvereneckého fondu, techniku či policajtov, ktorí sa zapájajú do aktivít na ochranu vonkajších hraníc EÚ a v týchto krokoch sme pripravení aj pokračovať.

23597