Predseda vlády SR Peter Pellegrini sa stretol s veľvyslancami EÚ

27.11.2018

Predseda vlády SR Peter Pellegrini sa dnes na Úrade vlády SR stretol s veľvyslancami členských krajín Európskej únie.
 
Hlavnou témou stretnutia bola aktuálna bezpečnostná situácia na Ukrajine. Zástupcovia členských krajín EÚ sa s premiérom zhodli, že je potrebné upokojiť napätie medzi Moskvou a Kyjevom. Európska únia musí urobiť všetko pre to, aby sa neeskaloval konflikt a  musí sa riešiť diplomatickou cestou. Témou diskusie bol aj Globálny pakt OSN o migrácii, ktorý má byť prijatý na decembrovej medzivládnej konferencii v Maroku. Veľvyslanci premiéra oboznámili o pozíciách svojich vlád k tomuto dokumentu. Predseda vlády potvrdil svoje nemenné stanovisko k nelegálnej migrácii,  ktorú považuje za bezpečnostné riziko.
 
Predseda vlády Peter Pellegrini informoval aj o nadchádzajúcom stretnutí Priateľov kohézie, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 29. novembra na Bratislavskom hrade. Jeho cieľom bude vyslať signál, aby kohézny fond naďalej ostal dôležitým nástrojom Európskej únie, ktorý znižuje ekonomické a sociálne rozdiely medzi regiónmi EÚ a prispieva k stabilizácii ich ekonomík. Stretnutie na hrade sa koná aj pri príležitostí predsedníctva Slovenskej republiky vo Vyšehradskom zoskupení.
 
Veľvyslanci vyjadrili spokojnosť, že sa podarilo dosiahnuť dohodu o brexite a vyjadrili presvedčenie, že jednotlivé krajiny Únie túto dohodu vo svojich parlamentoch čo najskôr schvália. Premiér zdôraznil, že pre Slovenskú republiku sú jedinou alternatívou Európska únia a NATO a je potrebné, aby lídri Európskej únie čo najviac diskutovali s občanmi o výhodách členstva v týchto organizáciách.
 

25891