Predseda vlády SR Peter Pellegrini v Sofii na samite krajín strednej a východnej Európy a Číny

06.07.2018

Predseda vlády SR Peter Pellegrini sa v sobotu 7. júla 2018 v Bulharsku zúčastnil na 7. samite krajín strednej a východnej Európy (SVE 16), ktorého hlavnou témou bola podpora ekonomickej spolupráce. V predvečer samitu sa v Sofii stretol s predsedom vlády Číny Li Kche-čchiangom.

Ako po samite uviedol premiér Peter Pellegrini, formát šestnástich krajín strednej a východnej Európy + Číny nie je alternatívou k Európskej únii a nenarúša jej jednotu, ale je jej doplnkom. Toto zoskupenie podporuje krajiny k rozvoju.Čínsky premiér Li Kche-čchiang na samite v Sofii deklaroval pripravenosť tejto krajiny otvoriť svoj trh pre produkty šestnástich krajín, ktoré boli zastúpené na samite. Čína ma taktiež záujem o finacovanie rôznych projektov. Napríklad ambicióznym projektom V4 je postavenie vysokorýchlostnej železnice, ktorá by spájala Varšavu, Budapešť a Bratislavu.

Členmi SVE16 sú Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Čierna Hora, Estónsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko.

Brífing predsedu vlády SR Petra Pellegriniho po stretnutí s predsedom vlády Činy: https://www.youtube.com/watch?v=xzQOOJvqvnY
 
Program predsedu vlády SR Petra Pellegriniho v Sofii

Piatok 6. júla
Balkan Sofia Hotel
16.15 h   bilaterálne stretnutie premiéra SR s premiérom ČĽR Li Kche-čchiangom
 
Sobota 7. júla
Národný palác kultúry

09.30 h    otvorenie biznis fóra
 
10.00 h    otvorenie výstavy o spolupráci medzi krajinami strednej a východnej Európy a Číny

10.30 h    family foto

10.40 h    začiatok plenárneho rokovania SVE16 + Čína

12.15 h    podpisy dokumentov o obchodnej spolupráci, následne TK hostiteľskej krajiny samitu
Brífing predsedu vlády

13.15 h    oficiálny obed

24069