Predseda vlády SR Robert Fico sa stretne s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom

17.12.2017

V pondelok 18. decembra 2017 sa predseda vlády SR Robert Fico v sídle Organizácie spojených národov v New Yorku (Spojené štáty americké) stretne s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom a s predsedom 72. Valného zhromaždenia OSN Miroslavom Lajčákom.
 
Témami prvého vzájomného stretnutia premiéra s generálnym tajomníkom tejto medzinárodnej organizácie je reforma OSN, aktuálne otázky svetovej politiky, situácia na Ukrajine a západnom Balkáne, migrácia, ale aj klimatické zmeny. Predseda vlády SR Robert Fico bude šéfa OSN Antónia Guterresa informovať o najnovšom vývoji v rámci Únie, ako aj o postojoch Slovenska k témam decembrového zasadnutia Európskej rady v Bruseli.
 
Návšteva sídla OSN v New Yorku sa uskutoční počas prebiehajúceho 72. Valného zhromaždenia OSN, ktorému predsedá minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.  Valné zhromaždenie OSN je najreprezentatívnejší hlavný orgán, ktorý združuje všetkých 193 krajín a je aj hlavným rozhodovacím orgánom. Miroslav Lajčák sa oficiálne ujal postu predsedu VZ OSN 12. septembra 2017 na jeden kalendárny rok.
 
Prioritami slovenského predsedu Valného zhromaždenia OSN sú udržiavanie a budovanie mieru, prevencia konfliktov a mediácia, migrácia, implementácia cieľov udržateľného rozvoja, ľudské práva a aktívna podpora reformných procesov a zefektívnenia práce OSN.
23064