Predseda vlády SR Robert Fico v Budapešti na samite krajín strednej a východnej Európy a Číny

27.11.2017

Predseda vlády SR Robert Fico sa v pondelok 27. novembra 2017 v Budapešti zúčastní na 6. samite krajín strednej a východnej Európy (SVE 16). Jeho hlavnou témou je podpora ekonomickej spolupráce a výmena skúseností v oblasti výskumu a inovácií. Premiéri zúčastnených krajín budú spoločne rokovať o možných infraštruktúrnych projektoch a kooperácii v rôznych odvetviach spoločného záujmu. Po skončení samitu sa slovenský premiér bilaterálne stretne s čínskym predsedom vlády Li Kche-čchiangom.


Význam formátu SVE16 + Čína spočíva v posilňovaní vzájomnej spolupráce a dialógu. Slovensko podporuje konkrétne projekty v oblasti investícií, vedy a výskumu s dôrazom na posilnenie vývozu európskych krajín do Číny.

Základy pre spoluprácu stredo- a východoeurópskych krajín s Čínou vytvorilo hospodárske fórum, ktoré sa v maďarskej metropole uskutočnilo už v roku 2011. Prvé stretnutie na úrovni predsedov vlád Číny a SVE16 s cieľom posilniť spoluprácu najmä v hospodárskej oblasti hostila v apríli 2012 poľská Varšava, ostatné rokovanie skupiny sa uskutočnilo minulý rok v Lotyšsku - v Rige.

Členmi SVE16 sú Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česko, Čierna Hora, Estónsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko.

Upozornenie: Bez predchádzajúcej akreditácie nie je možné spravodajsky monitorovať priebeh podujatia.

Program predsedu vlády SR Roberta Fica počas samitu krajín strednej a východnej Európy (SVE 16) a Číny v Budapešti v pondelok 27. novembra 2017

10.00 h  
Pesti Vigadó (Vigadó tér 2)
začiatok plenárneho rokovania SVE16 + Čína

11.50 h  
Pesti Vigadó (Vigadó tér 2)
podpisy dokumentov o obchodnej spolupráci, následne TK hostiteľskej krajiny samitu

Po skončení rokovania o cca 12.30 h je naplánovaný samostatný brífing predsedu vlády SR, o konkrétnom termíne bude Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR informovať akreditované médiá priamo na mieste.

cca 18.00 h     
Four Seasons hotel Gresham Palace, Széchényi István tér 5
bilaterálne stretnutie premiéra SR s premiérom ČĽR Li Kche-čchiangom


22979