Predseda vlády SR Robert Fico v okrese Poltár

06.06.2012
prezrieť fotogalériu Prezrieť fotogalériu

V stredu 6. júna 2012 premiér Robert Fico rokoval s primátormi a starostami okresov Poltár, Rimavská Sobota a Revúca. Sú to okresy s najvyššou mierou nezamestnanosti na Slovensku a trpia veľkými problémami súvisiacimi s nedostatočnou infraštruktúrou. Práve preto sa prvé výjazdové rokovanie vlády SR konalo práve v meste Poltár. Ministri rozhodli o vyčlenení pol milióna eur na dokončenie polikliniky v Poltári. Ďalšie finančné prostriedky v objeme takmer troch miliónov eur pôjdu na opravu ciest, rekonštrukciu škôl či kultúrnych domov, alebo iných projektov, ktoré regiónu pomôžu. „Aj toto je istá forma pomoci, ktorou chceme preukázať, že máme záujem vedieť, ako ľudia žijú a prípadné problémy riešiť priamo na mieste a nie iba od zeleného stola v Bratislave,“ skonštatoval Robert Fico. Vláda zároveň rozhodla, že na jar roku 2013 začne výstavba rýchlostnej cesty R2 zo Zvolena cez Kriváň, Lučenec a Rimavskú Sobotu. „Južné prepojenie Zvolena a Košíc sa stáva jednou z hlavných priorít vlády,“ povedal premiér. Vláda je pripravená pomôcť aj skrachovaným sklárňam v Poltári. „Minister hospodárstva rokoval so správcom konkurznej podstaty a dostal jasnú úlohu, aby sa našiel vhodný investor, ktorý by dostal od štátu príslušnú pomoc na to, aby sa výroba v Poltári mohla opätovne rozbehnúť. Opakujem však, že nebudeme dávať peniaze novým vlastníkom Poltáru, ktorí sa objavia odnikadiaľ,“ zdôraznil Robert Fico. Dodal, že vláda pomôže len veľkému investorovi, ktorý už pôsobí v oblasti výroby skla a má skutočný záujem obnoviť výrobu v Poltári.

Predseda vlády SR Robert Fico počas výjazdu otvoril aj časť revitalizovaného centra Poltára, na obnovu ktorého získalo mesto finančné prostriedky z eurofondov. Celá rekonštrukcia vrátane obnovy ciest, chodníkov či verejného osvetlenia by mala byť hotová budúci rok. Rovnako vďaka finančným prostriedkom z eurofondov bol vybudovaný park a stravovací  pavilón pre žiakov základnej školy v Kalinove. „Keď sa tak pozerám dookola a vidím školu, škôlku, detské ihrisko, multifunkčné ihrisko, perfektný trávnik, zrekonštruovaný park, vyčistené jazero... príliš sa neponáhľajte, pán starosta, lebo nebudete mať čo opravovať,“ povedal Robert Fico starostovi obce Kalinovo Jánovi Šárkanovi počas slávnostného otvorenia parku a pavilónu.

V programovom období 2014 – 2020 Slovenská republika získa z eurofondov okolo 14 miliárd eur. Premiér uviedol, že tieto finančné prostriedky by mali smerovať predovšetkým do miest a obcí, pretože aj v minulosti preukázali veľkú schopnosť peniaze z eurofondov efektívne míňať a pretavovať do konkrétnych projektov.

Robert Fico obyvateľom regiónu poďakoval za podporu a pochopenie pri prijímaní opatrení na ozdravenie verejných financií. „Chcem prisľúbiť, že nebudeme ozdravovať verejné financie na úkor ľudí s nízkymi a strednými príjmami, ideme cestou solidarity bohatých k chudobným, zavádzame dane pre banky, monopoly a budeme odstraňovať defekty v daňovom systéme. Verím, že Slovensko bude mať v roku 2013 všetky verejné financie pod kontrolou,“ povedal predseda vlády.

10. rokovanie vlády (Poltár), tlačová konferenciaPríhovor predsedu vlády na otvorení novovybudovaného parku a stravovacieho pavilónu pre žiakov ZŠ v Kalinove8157