Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová: „Protipovodňovými opatreniami sa snažíme vrátiť fungovanie krajiny a prírody k normálu. “

31.01.2012

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová prijala v utorok 31. januára 2012 zástupcov občianskej iniciatívy na podporu projektov vládneho Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí. Občianska iniciatíva vznikla na podporu 3. projektu Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny a dôvodom bol tlak lobistických skupín na zastavenie projektov prevencie pred povodňami. „Tieto protipovodňové opatrenia nenahrádzajú iné dôležité opatrenia, ale ich vhodne dopĺňajú. Na poškodených územiach sa vďaka nim snažíme vrátiť fungovanie krajiny a prírody k normálu,“ zdôraznila I. Radičová. 

Za starostov, zhotoviteľov, odborných garantov, vodných majstrov, robotníkov a ďalších zainteresovaných občanov Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny sa na stretnutí s premiérkou zúčastnili zástupcovia občianskej iniciatívy:

- starosta obce Snežnica (okres Kysucké Nové Mesto) Ján Pokrívka

- starostka obce Prenčov (okres Banská Štiavnica) Alena Ciglanová

- starosta obce Krivany (okres Sabinov) Ján Šejirman

- starosta obce Kružlová (okres Svidník) Adrián Gužo

- starostka obce Matysová (okres Stará Ľubovňa) Iveta Kundrátová

- starosta obce Roztoky (okres Svidník) Martin Jurkovič

- starosta obce Rovné (okres Svidník) Stanislav Viravec


Zástupcovia občianskej iniciatívy odovzdali predsedníčke vlády podpisy 6619 občanov na podporu Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí. Občania takto podporili konkrétne riešenia protipovodňovej ochrany priamo v obciach. Program a jeho projekty prinášajú nielen verejnoprospešný úžitok, ale aj prácu nezamestnaným a chránia životné prostredie. Starostovia tlmočili premiérke vlastné skúsenosti s protipovodňovými prácami. Vyzdvihli pritom nielen pomoc krajine, ale aj ľuďom. Prácu pri stavaní protipovodňových zábran našli nielen dlhodobo nezamestnaní, ale aj živnostníci bez práce. Podľa osobných skúseností starostov títo občania vďaka práci znovu nadobudli zmysel života a sebadôveru. 

Starostovia z občianskej iniciatívy poukazujú na prínos Programu revitalizácie krajiny 

O 3. realizačnom projekte Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny bude v stredu 1. februára 2012 rokovať vláda SR.

list iniciat
 

Vyjadrenia starostov z občianskej iniciatívy na podporu projektov vládneho Programu revitalizácie krajiny5887