Premiér: Členské štáty sa zhodujú na intenzívnejšom boji proti klimatickým zmenám

24.05.2021

Bratislava 24. mája (TASR) - Členské štáty Európskej únie (EÚ) sa zhodujú na intenzívnejšom boji proti klimatickým zmenám. Uhlíková neutralita do roku 2050 je pre SR prioritou. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) po zasadnutí Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti, na ktorom sa zúčastnil. Predstavil na ňom pozície Slovenska na rokovaní samitu krajín EÚ.  
      
Práve v téme klímy sa budú na samite viesť náročné diskusie, podotkol Heger. Štáty sa musia dohodnúť, ako sa chcú dopracovať k vytýčeným klimatickým cieľom, ako je uhlíková neutralita či zníženie emisií oxidu uhličitého o 55 percent do roku 2030. Premiér pripomenul, že pre Slovensko veľkú časť energetického mixu tvorí jadro. "Preto chceme, aby sa prihliadalo na energetický mix tej ktorej krajiny," podotkol s tým, že krajiny musia urobiť všetko pre to, aby sa nezvyšovalo aj riziko energetickej chudoby.
      
Ďalšou témou na samite bude pandémia a vakcinácia proti ochoreniu COVID-19. EÚ by sa mala poučiť z minulosti, aby mala v budúcnosti dostatok vakcín. "Dodávky musia byť spoľahlivé a spravodlivé," poznamenal Heger. Dodal, že SR bude podporovať aj zdieľanie vakcín s chudobnejšími krajinami. Mali by však podľa premiéra smerovať do krajín susediacich s EÚ. Zabráni sa tak opätovnému šíreniu nového koronavírusu prostredníctvom cezhraničných pracovníkov.
      
Mimoriadny dvojdňový samit EÚ, ktorý sa začne v pondelok večer v Bruseli, bude okrem koordinovaného postupu v súvislosti s riešením problémov týkajúcich sa ochorenia COVID-19 a boja proti klimatickým zmenám riešiť strategickú debatu o Rusku, vzťahy s Britániou a vynútené pristátie lietadla v bieloruskom hlavnom meste Minsk.
28561