Premiér Eduard Heger diskutoval s predstaviteľmi AZZZ

12.07.2021

Nedostatok pracovnej sily, pandemické opatrenia a s nimi súvisiaci odškodňovací zákon. Aj o týchto témach dnes predseda vlády SR Eduard Heger diskutoval s predstaviteľmi Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

„Slovensko nebude fungovať dobre, keď nebude fungovať ekonomika. A tá nebude fungovať dovtedy, kým sa tu nebude ľahko podnikať. My ako štát sme tu na to, aby sme podnikateľské prostredie zlepšovali a umožnili vám zamestnávať ľudí a platiť im adekvátnu mzdu,“ povedal predseda vlády SR Eduard Heger.

Protiepidemické opatrenia silne zasiahli aj podnikateľskú sféru. Veľkí či menší zamestnávatelia boli na niekoľko týždňov nútení pozastaviť výrobu. Mnohí podnikatelia, ktorým vypadli tržby, museli siahnuť na finančné rezervy, aby si mohli udržať zamestnancov a zachovať pracovné miesta. Práve z tohto dôvodu sa zamestnávatelia obracajú na vládu so žiadosťou o systémovú pomoc. V súvislosti s tzv. odškodňovacím zákonom premiér uviedol, že vláda má záujem prijať funkčný mechanizmus a na to potrebuje dostatok presných dát. Zamestnávateľom navrhol pravidelné pracovné stretnutia na mesačnej báze a prisľúbil, že ich podnety bude následne riešiť s príslušnými ministrami.

Zamestnávateľov tiež trápi nedostatok pracovnej sily, ktorý je viditeľný predovšetkým v ubytovacích službách a gastre. Zamestnanci prevádzok, ktoré boli zatvorené, si často našli prácu inde a do tohto odvetvia sa už vrátiť nechcú. Obávajú sa totiž výpadku príjmov a straty zamestnania.

Premiér Eduard Heger uviedol, že pandémia mala veľmi negatívny vplyv na ekonomiku u nás aj vo svete, ale práve preto musíme čo najlepšie využiť plán obnovy, aby sme slovenské hospodárstvo opäť naštartovali. Členov AZZZ v tomto smere vyzval na spoluprácu a pripomenul dôležitosť dialógu.

Veľkou pomocou pre zamestnávateľov je očkovanie. Zaočkovaní zamestnanci majú podstatne vyššiu šancu, že sa ochránia pred vírusom a budú môcť pracovať. K očkovaniu priamo vo firmách vyzval zamestnávateľov aj predseda vlády. Pripomenul, že prevádzka, ktorá si dokáže udržať zdravých zamestnancov, sa dokáže vyhnúť odstávkam a dokáže zachovať kontinuitu výroby.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení na Slovensku pôsobí už 30 rokov, združuje 34 zväzov a jej členovia spolu zamestnávajú 400 tisíc ľudí.

28677