Premiér Eduard Heger na návšteve Dubaja

16.10.2021

Koncom minulého týždňa odcestoval predseda vlády SR Eduard Heger do Spojených arabských emirátov. V Dubaji sa zúčastnil na slávnostnom otvorení slovenského pavilónu na svetovej výstave EXPO 2020 a stretol sa s podpredsedom vlády a ministrom financií SAE šejkom Maktúmom bin Mohammedom bin Rášidom Al Maktúmom, jediným zástupcom vládcu Dubaja.

„Slovensko má bohatú kultúru, má krásnu prírodu, ale má aj úžasné úspechy z hľadiska inovácií a technológií,“ povedal Eduard Heger počas otvorenia nášho pavilónu. „My dobre vieme, aké je Slovensko krásne. Ale to nestačí. Je potrebné, aby sa o tom dozvedel celý svet,“ zdôraznil. Náš pavilón je podľa premiéra príležitosťou predstaviť Slovensko svetu a vďaka tomu nadviazať aj nové obchodné kontakty.
Na otváraní slovenského pavilónu sa zúčastnila aj štátna ministerka SAE pre medzinárodnú spoluprácu a generálna riaditeľka EXPO 2020 Reem Al Hashimi. Slovenskú expozíciu navštívila ako prvú, čo prispelo k ešte väčšej medializácii a propagácii pavilónu.

V posledný deň návštevy Dubaja premiér Eduard Heger a šejk Maktúm bin Mohammed bin Rášid Al Maktúm rokovali o možnosti prehĺbenia vzájomnej spolupráce v oblasti obchodu, investícií, vedy, techniky, výskumu a inovácií, zdravotníctva, cestovného ruchu či kultúry. Potvrdili potrebu plniť medzinárodné ciele v boji proti klimatickým zmenám v zmysle Parížskej dohody, preto sú obe strany pripravené posilniť spoluprácu v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Priestor na spoluprácu obe strany vidia aj v medicínskej oblasti, či už ide o výskum a vývoj, alebo o posilňovanie väzieb napríklad medzi nemocnicami či lekárskymi fakultami.
28912