Premiér Eduard Heger prijal predsedu Euroskupiny Paschala Donohoea

19.07.2022

Predseda vlády SR Eduard Heger dnes prijal predsedu Euroskupiny Paschala Donohoea. Hovorili spolu o aktuálnej ekonomickej situácii v eurozóne, ale aj o dopadoch ruskej agresie na Ukrajine na hospodárstvo členských krajín EÚ.

Eduard Heger šéfa Euroskupiny informoval, že Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré v pomere k HDP poskytujú Ukrajine najväčšiu pomoc. Rozsah pomoci ocenil aj Paschal Donohoe, podľa jeho slov slovenský prínos k zvládaniu humanitárnej krízy pozitívne vníma aj zvyšok Európskej únie. „Ukrajine pomáhame aj politicky, intenzívne sme sa zasadzovali, aby získala štatút kandidátskej krajiny. Sme pripravení pomáhať jej aj pri nevyhnutných politických a ekonomických reformách, pretože budúcnosť Ukrajiny je v Európskej únii,“ uviedol predseda vlády a zdôraznil, že aktuálna aj povojnová rekonštrukcia Ukrajiny je kľúčová pre jej udržateľný rozvoj a bude si vyžadovať spoluprácu s ďalšími demokratickými krajinami vrátane G7.

Ruská agresia na Ukrajine má silný vplyv aj na ekonomiku Slovenskej republiky. V tejto súvislosti Eduard Heger predsedovi Euroskupiny priblížil, aké opatrenia vláda prijíma proti vysokej inflácii či rastu cien energií. „Pri protiinflačných opatreniach kladieme dôraz na najviac zraniteľné skupiny, zastropovali sme ceny elektriny pre domácnosti a robíme kroky smerujúce k diverzifikácii zdrojov ropy a zemného plynu.“

Slovenský premiér a predseda Euroskupiny diskutovali o európskych riešeniach aktuálnej krízy, ako aj o fiškálnych či monetárnych opatreniach na opätovné stabilizovanie situácie v EÚ.
29412