Premiér Eduard Heger prijal veľvyslankyňu USA Bridget Brinkovú

13.05.2022

Premiér Eduard Heger dnes na Úrade vlády SR v Bratislave prijal Bridget Brinkovú, ktorá odchádza z pozície mimoriadnej a splnomocnenej veľvyslankyne USA na Slovensku. „Chcem oceniť vynikajúcu spoluprácu, ktorú sme mohli počas jej pôsobenia na Slovensku rozvíjať. Či už išlo o bilaterálne vzťahy medzi našimi krajinami, alebo aj o spoluprácu v transatlantickom priestore,“ vyhlásil predseda vlády SR Eduard Heger. Bridget Brinkovej sa tiež poďakoval za silné spojenectvo v rámci Severoatlantickej aliancie, ako aj za poskytnutie systému protivzdušnej obrany Patriot. „Týmto krokom došlo k posilneniu obrany Slovenska v čase, keď Ukrajinu, nášho východného suseda, napadlo Rusko,“ zdôraznil Eduard Heger.

Premiér na stretnutí pripomenul, že už minulý rok spolu s veľvyslankyňou USA hovorili o nevyhnutnosti chrániť demokratické hodnoty proti akýmkoľvek pokusom zahraničných aktérov o ich narúšanie či spochybňovanie. Ruská agresia voči Ukrajine túto nevyhnutnosť výrazne znásobila.

Bridget Brinková čoskoro zaujme post veľvyslankyne USA na Ukrajine. „Pani veľvyslankyni želám na novom pôsobisku veľa úspechov. Za Slovensko chcem zopakovať, že budeme aj naďalej dostupnými prostriedkami pomáhať Ukrajine v boji, ktorý vedie za zachovanie svojej suverenity a územnej celistvosti, a spolu s našimi partnermi v Európskej únii a NATO budeme spolupracovať na rýchlom ukončení bojov a nastolení mieru na Ukrajine, aby sa čo najskôr mohla začať jej obnova,“ uviedol predseda vlády SR.
29318