Premiér Eduard Heger sa poďakoval členom protipandemického konzília odborníkov

17.05.2022

Predseda vlády SR Eduard Heger dnes na Úrade vlády SR v Bratislave prijal členov a spolupracovníkov konzília odborníkov, aby sa im poďakoval za prínos a mimoriadne nasadenie a obetavosť v boji proti pandémii ochorenia COVID-19.

„V náročnom období pandémie ste boli pre nás oporou. Pomohli ste nám zorientovať sa v časoch, keď bol každý štát konfrontovaný s bezprecedentnou situáciou a museli sme prijímať rozsiahle opatrenia na ochranu ľudských životov. Na pravidelnej báze ste ľuďom spoločne s nami politikmi oznamovali aj ťažké a nepríjemné správy, hoci to nebolo vašou povinnosťou. O to väčšie je vaše hrdinstvo. Vážim si vaše nasadenie a som hrdý, že máme v krajine takýchto skvelých ľudí,“ uviedol v príhovore predseda vlády SR Eduard Heger.

„Plne sme si uvedomovali, akú zodpovednosť nesieme na svojich pleciach,“ povedala členka konzília MUDr. Elena Prokopová. Práca pre konzílium bola podľa jej slov náročná a ťažká. „Možno sa niektoré opatrenia javili ako prehnané či nelogické, ale za každým z nich boli hodiny a hodiny odbornej roboty a diskusie. Naším cieľom bolo chrániť zdravie, nie ľuďom sťažovať život,“ objasnila Elena Prokopová, ktorá sa podobne ako ďalší členovia konzília stretla aj s negatívnymi reakciami či dokonca obťažovaním.

V rámci konzília pôsobila aj MUDr. Alena Koščálová, MSc., ktorá roky pracovala v organizácii Lekári bez hraníc. „Do konzília som chcela priniesť praktické skúsenosti zo zahraničia, čo sa týka zvládania epidémie. Chceli sme prijímať také opatrenia, ktoré by boli aplikovateľné v zdravotníckych zariadeniach, a vedeli sme, že sa musíme zameriavať aj na marginalizované komunity, ktoré boli mimoriadne rizikové z hľadiska šírenia infekcie, ale aj úmrtí,“ povedala.

Členovia konzília sa zhodujú, že epidemická situácia je teraz veľmi dobrá. Pripomínajú, že vírus nezmizol a treba naďalej zostať ostražitými. Dodávajú ale, že dnes vieme o víruse oveľa viac ako pred dvomi rokmi, sú k dispozícii preventívne opatrenia, vakcíny či lieky, ktoré v boji s vírusom pomáhajú. Lepšie sú pripravené aj nemocnice. „Nemôžeme znova pripustiť situáciu, že covid nás úplne pohltí a nebudeme mať čas a priestor na ošetrovanie iných pacientov. Je veľmi dôležité, aby aj pacienti bez covidu dostali adekvátnu zdravotnú starostlivosť,“ skonštatovala Alena Koščálová.

Eduard Heger členom a spolupracovníkom konzília odovzdal ďakovné listy. „Želám si, aby sa vám v živote zúročilo, čo ste do práce v konzíliu dali, a aby ste videli, že to nebolo márne,“ uzavrel predseda vlády SR.


Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR


29323