Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Premiér Eduard Heger sa v Paríži stretne s prezidentom Macronom a následne odcestuje na samit do Bruselu

16.02.2022

V stredu 16. februára 2022 predseda vlády SR Eduard Heger odcestuje do Paríža, kde sa na pozvanie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona zúčastní na pracovnej večeri lídrov viacerých európskych a afrických krajín, počas ktorej budú hovoriť o bezpečnostnej situácii v Mali, ktorému bolo pozastavené členstvo v Africkej únii.

Predseda vlády SR Eduard Heger sa následne presunie do Bruselu, kde sa vo štvrtok 17. februára a v piatok 18. februára 2022 zúčastní na 6. samite štátov EÚ a Africkej únie. Kľúčovou témou samitu bude bezpečnosť, mier a správa vecí verejných v afrických krajinách vzhľadom na aktuálnu bezpečnostnú situáciu v regióne, ktorá vytvára podmienky pre terorizmus a nelegálnu migráciu.

Lídri európskych a afrických krajín budú na samite diskutovať o investičnom balíku Afrika - Európa, ktorý berie do úvahy globálne výzvy ako klimatické zmeny či zdravotná kríza. Dlhodobým zámerom je zmeniť vzťahy s Africkou úniou z pozície „darca - prijímateľ“ na vzájomné partnerstvo.

Na samite sa bude hovoriť aj o ďalších témach spájajúcich Európu a Afriku, a to financovanie hospodárskeho rastu, zdravotná starostlivosť a výroba vakcín, poľnohospodárstvo a udržateľný rozvoj, ale aj vzdelávanie, energetická transformácia, digitalizácia či zlepšenie dopravnej infraštruktúry. Viac informácií o samite nájdete tu: https://www.consilium.europa.eu/sk/meetings/international-summit/2022/02/17-18/.
29144