Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Premiér Eduard Heger telefonoval s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom

17.05.2022

Predseda vlády SR Eduard Heger dnes ráno telefonoval s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, hovorili spolu o situácii v oblasti energetiky či o Ukrajine.

Ruská agresia na Ukrajine silne vplýva na energetický sektor. Ako uviedli slovenský premiér aj nemecký kancelár, diverzifikácia zdrojov ropy a zemného plynu je nevyhnutná. Ako jedna z alternatív sa ukazuje skvapalnený zemný plyn, kde Slovensko už spolupracuje s Poľskom na budovaní interkonektora, vďaka ktorému by mohol na naše územie prúdiť väčší objem LNG.  Olaf Scholz vyhlásil, že Nemecko je pripravené pomôcť Slovensku s dodávkami plynu. Nemecký kancelár tiež zdôraznil, že budovanie infraštruktúry na dodávky LNG je dôležité nie len pre Nemecko, ale aj pre ďalšie krajiny závislé na surovinách z Ruska.

V súvislosti s európskou perspektívou Ukrajiny Eduard Heger uviedol, že Slovensko je pripravené pomáhať jej pri napĺňaní prístupových kritérií. „Ak Ukrajina bude mať záujem, podelíme sa o naše vlastné skúsenosti s prístupovým procesom do EÚ. Vidíme, ako prezident Zelenský vytrvalo vedie svoj ľud v boji za udržanie nezávislosti. Vďaka tejto skúsenosti má Ukrajina veľkú príležitosť vybudovať po vojne plne demokratickú spoločnosť založenú na hodnotách právneho štátu,“ vyhlásil slovenský premiér. Predstavitelia Slovenska a Nemecka sa zhodli, že Európska únia musí byť pre Ukrajinu silným spojencom.

Eduard Heger svojho nemeckého kolegu informoval, že od 1. júla Slovensko preberá predsedníctvo v dvoch významných stredoeurópskych zoskupeniach, a to vo Vyšehradskej štvorke a v krajinách tzv. Slavkovského formátu. Súčasťou agendy nášho predsedníctva bude otázka, ako môže stredná Európa prispieť k posilneniu Európskej únie v novej geopolitickej situácii.

„Nemecko nie je len významným partnerom Slovenska v oblasti ekonomiky, Nemecko je pre nás významným partnerom aj v obrannej oblasti a veľmi si vážime ochotu Nemecka poskytnúť nám obrannú techniku v prípade, ak si to situácia vyžiada,“ uviedol predseda vlády SR. Slovensko a Nemecko majú záujem udržiavať výborné vzájomné vzťahy, aj z tohto dôvodu Eduard Heger pozval nemeckého kancelára na návštevu Slovenskej republiky.

Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR

29321