Premiér: Mrzí ma, že odchádza jeden z najlepších ministrov M. Krajniak

17.03.2021

Bratislava 17. marca (TASR), foto TASR/Pavel Neubauer – Premiéra Igora Matoviča (OĽANO) mrzí, že odchádza jeden z najkvalitnejších ministrov jeho vlády, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Uviedol to v stredu vo vyhlásení po prijatí Krajniakovej demisie prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Rezort práce dočasne povedie minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Krajniak zopakoval, že v tejto dobe nie je čas "rozpletať gordický uzol", ale treba ho rozťať. Svojim kolegom z ministerstva, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny či z úradov práce sa poďakoval za spoluprácu a vyzdvihol niektoré svoje úspechy za ročné pôsobenie na stoličke šéfa rezortu práce.

Poďakoval sa aj pracovníkom zariadení sociálnych služieb či kolegom zo Sociálnej poisťovne a Národného inšpektorátu práce a takisto aj už bývalým kolegom z vlády. Poznamenal, že za rok sa rezortu pod jeho vedením podarilo odškodniť ženy ročníkov 1957 – 1963, ktoré boli diskriminované pri odchode na dôchodok. Vyzdvihol aj zrušenie doplatkov za lieky pre deti do šiestich rokov, pre zdravotne ťažko postihnutých ľudí a pre dôchodcov. Krajniak zopakoval, že jeho demisia je politickým gestom.

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kolár (Sme rodina) vyzdvihol, že situácia ho veľmi mrzí. Krajniakovi sa poďakoval a jeho dočasnému náhradníkovi Doležalovi bude držať palce, kým ho nenahradí trvalý Krajniakov nástupca.

Kollár doplnil, že nestabilitu v tejto vláde treba čo najskôr ukončiť. "Pevne verím, že toto miesto na ministerstve nebude dlho neobsadené, a som presvedčený, že ponúkneme tejto vláde rovnako kvalitného kandidáta na ministra, akým bol aj Milan Krajniak," dodal. Pri Krajniakovom šéfovaní ministerstvu práce vyzdvihol aj trvalý kurzarbeit či pomoc ľuďom zasiahnutým koronakrízou. "Dá sa povedať, že cez toto ministerstvo pretekalo cez vládu najviac pomoci ľuďom," poznamenal Kollár. Vďaka Krajniakovi podľa neho patrí aj za udržanie zamestnanosti na relatívne dobrej úrovni.
Premiér predsedovi parlamentu zakontroval tvrdením, že sa obáva, že hnutie Sme rodina bude mať čo robiť, aby predstavilo rovnako kvalitného kandidáta na post ministra práce, akým bol Krajniak. "Milan Krajniak je pre mňa jedným z najpozitívnejších prekvapení na vláde a bolo mi doslova cťou, že tento človek rok pracoval vo vláde, ktorú som viedol," vyjadril sa Matovič s tým, že Krajniaka považuje za mimoriadne zodpovedného, systematického a rozvážneho človeka. "Ten jeho sčítaný prehľad a upokojujúce návrhy veľakrát priniesli hlas rozumu pri rokovaní našej vlády," priznal Matovič. Dodal, že pevne verí, že sa Krajniak v budúcnosti do exekutívy vráti a bude môcť pokračovať v tom, čo začal.

Doležal sa prezidentke poďakoval za prejavenú dôveru a podotkol, že si uvedomuje, že jeho vymenovanie na post ministra práce je iba dočasné. Zdôraznil, že k vedeniu oboch rezortov bude pristupovať zodpovedne.
 


28368