Premiér: Na poste rómskeho splnomocnenca potrebujeme najlepších z najlepších

09.12.2021

Bratislava 9. decembra (TASR) - Za personálnou výmenou na poste splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity nie je vyjadrenie nedôvery doterajšej šéfke úradu Andrei Bučkovej, ale snaha využiť schopnosti a skúsenosti najlepších z najlepších. Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) to vo štvrtok uviedol v súvislosti so stredajším (8.12.) rozhodnutím vlády o Bučkovej okamžitom odvolaní a menovaní jej nástupcu Jána Hera.

Premiér naznačil, že dôvodom zmeny je aj rokovanie o podobe Partnerskej dohody, ktorá nastavuje podmienky poskytnutia eurofondov a oblastí, na ktoré majú byť prostriedky poskytnuté.

"To, že prichádza niekto lepší, neznamená, že ten druhý je zlý. Ale v oblasti integrácie a zlepšovania podmienok rómskej komunity a čerpania eurofondov na tieto účely, teda v oblasti, s ktorou sa doteraz trápili všetky vlády na Slovensku, potrebujeme tých najlepších z najlepších," zdôraznil Heger.

Teší sa, že do pozície vedúceho úradu, ktorý má na starosti implementáciu verejných politík, súvisiacich s integráciou rómskych komunít, prichádza skúsený človek. "Verím, že bude nadväzovať na  pani Bučkovú, a preto je to skôr odovzdanie štafety ešte lepšiemu bežcovi s vierou, že dosiahne ešte lepšie výsledky," dodal premiér.

O personálnej zmene rozhodla vláda na stredajšom rokovaní. V predkladacej správe bližšie dôvody neuviedla. Bučkovú, ktorá bola splnomocnenkyňou pre rómske komunity od apríla 2020, nahrádza od štvrtka Hero, ktorý sa dlhodobo venuje oblasti národnostného školstva aj so špecifickým zameraním na rómsku komunitu.

Hero vo štvrtok uviedol, že jednou z jeho priorít na poste splnomocnenca je vyrokovanie čo možno najlepších podmienok v rámci Partnerskej dohody.

29020