Premiér navštívil slovenských vojakov v Adaži, vyzdvihol ich profesionalitu

29.11.2019

Bratislava 29. novembra (TASR) - Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzdvihol profesionalitu slovenských vojakov, ktorí pôsobia na lotyšskej základni Adaži v rámci predsunutej prítomnosti NATO. Počas piatkovej návštevy slovenského kontingentu podotkol, že Slováci tu majú vzhľadom k počtu obyvateľov asi najväčšie zastúpenie.
 

Pellegrini zdôraznil, že prítomnosť slovenských vojakov je podľa neho vysoko cenená aj v Lotyšsku. "Nie sú to vojaci, ktorí sa sem museli prísť niečo učiť, naopak, v mnohých oblastiach ukazujú svoje schopnosti a naozaj veľmi vzorne a dobre reprezentujú Slovenskú republiku," povedal. Dobré výsledky tešia aj ministra obrany Petra Gajdoša.

Podľa veliteľa slovenského kontingentu majora Ivana Petrika sú silnými stránkami Slovákov bojové správanie jednotlivca i skupiny a súhra jednotky. Momentálne je na základni 150 vojakov, z toho desať žien.

Veliteľ uvítal tiež darček od premiéra - stolný futbal. Podľa neho je pre vojakov príjemným spestrením trávenia času po výcviku.

V Adaži je zastúpených deväť štátov, velí im Kanada. Misia vznikla na požiadanie pobaltských krajín, ktoré po vývoji na Kryme prejavili obavy z možného vývoja v oblasti. Cieľom slovenského kontingentu je podľa Petrika demonštrovať súdržnosť NATO, ale aj zvýšiť pripravenosť slovenských vojakov. V blízkom čase sa vojaci na základni obmenia v rámci pravidelnej rotácie.

Slovenská delegácia absolvovala v rámci návštevy základne aj prehliadku vojenskej techniky. Položila tiež sviečky k Pamätníku padlých vojakov. Pracovná návšteva Lotyšska končí v piatok.
 


27169