Premiér: Pre pracovníkov v prvej línii sme vyčlenili 50 miliónov eur

14.08.2020

Bratislava 14. augusta (TASR) - Pre pracovníkov, ktorí po vypuknutí pandémie s novým koronavírusom pracovali v rizikovom prostredí, tzv. prvej línii, vyčlení štát 50 miliónov eur. Povedal to premiér Igor Matovič (OĽANO) na piatkovom tlačovom brífingu. Peniaze dostanú lekári, sestry, vojaci, policajti či zamestnanci domovov sociálnych služieb.

Premiér sa tak rozhodol na základe priaznivých ekonomických aj zdravotných výsledkov. Peniaze si budú deliť ministerstvá zdravotníctva, vnútra, obrany a rezort práce, sociálnych vecí a rodiny.

Matovič predpokladá, že sa šéfovia týchto rezortov dokážu dohodnúť do týždňa. Odhaduje, že priemerná výška odmeny pre jedného človeka môže byť od 300 do 500 eur. Premiér však žiada, aby odmenu nedostal niekto, kto "sedel zašitý v kancelárii" a neriskoval svoj život a zdravie v tzv. prvej línii.

Mimoriadne finančné odmeny pre zamestnancov nemocníc a pracovníkov zariadení sociálnych služieb, ktorí v dôsledku pandémie nového koronavírusu pracovali v rizikovom prostredí, zaviedli aj v susednej Českej republike. České ministerstvo zdravotníctva spustilo dotačný program, v rámci ktorého rozdelí medzi poskytovateľov lôžkovej starostlivosti približne 11 miliárd korún.

27836