Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1, 813 70 Bratislava
Telefón: 02/209 25 111
Fax: 02/524 97 595
Web: www.vlada.gov.sk, www.government.gov.sk
E-mail: info@vlada.gov.sk

Premiér: Rozpočet EÚ na najbližších sedem rokov by mal byť spravodlivý

08.01.2020

Bratislava 8. januára (TASR) – Rozpočet Európskej únie by mal byť spravodlivý a krajiny by mali do neho prispievať na základe svojej ekonomickej sily. Presvedčený je o tom premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý o jeho kreovaní v stredu rokoval s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.
 

Bez rozpočtu EÚ na najbližších sedem rokov by podľa premiéra nebolo možné prijímať riešenia vyplývajúce z globálnych výziev, akými sú digitálna technologická revolúcia, klimatické zmeny, bezpečnostná situácia, migrácia, ale aj znižovanie regionálnych rozdielov medzi členskými krajinami. "Uistil som predsedu Európskej rady, že Slovensko bude v rokovaniach veľmi konštruktívne. Chápem nevyhnutnosť istých ústupkov ako cenu za nájdenie prijateľnej dohody a kompromisu pre všetky členské štáty," vyhlásil premiér. Podľa Pellegriniho by mal byť európsky rozpočet spravodlivý, do ktorého budú všetci prispievať na základe svojej ekonomickej sily bez zbytočných úľav, aby bol čo najflexibilnejší pre Slovensko a využili sa zdroje na financovanie priorít. "Vkladám veľkú nádej do pána predsedu Európskej rady, ktorý bol poverený neľahkou úlohou nájsť kompromis medzi členskými štátmi," doplnil.

Predseda Európskej rady Charles Michel priblížil, že berie "do úvahy rôzne pohľady a vízie a chce poznať výzvy, akým môže Slovensko čeliť aj v budúcnosti". "Len spoločne na európskej úrovni sa môžeme vyrovnať s mnohými náročnými úlohami. Dôležité je nájsť dohodu o európskom rozpočte. Nie je len technickou, ale aj politickou diskusiou. Musíme nájsť dobrý kompromis. Budeme pokračovať v týchto diskusiách," doplnil Michel.

Podľa neho treba brať do úvahy aj regionálne rozdiely, ktoré sú citlivou témou. "Preto je dôležité, aby ich bral do úvahy aj európsky rozpočet. Musíme vyriešiť otázku výpadku prostriedkov spôsobených brexitom," naznačil Michel. Tiež dodal, že pri rokovaniach o viacročnom finančnom rámci je potrebné nájsť rovnováhu, aby sa mohla financovať oblasť poľnohospodárstva, ako aj nové výzvy, ktorým budú štáty čeliť, akými sú klimatické zmeny či migrácia.


27227