Premiér: Samit EÚ priniesol dobré výsledky z pohľadu znižovania cien energií

21.10.2022

Brusel 21. októbra (TASR) - Závery samitu z Bruselu sú z pohľadu debát o energetike úspešné pre Slovensko. Podľa spravodajcu TASR to v piatok uviedol premiér SR Eduard Heger (OĽANO) po skončení samitu EÚ.

Heger upozornil, že diskusie o energetickej kríze sa skončili viacerými úspešnými závermi z pohľadu Slovenska.

Ocenil dohodu o spoločnom nákupe plynu, ktorá sa týka budúcej a tých ďalších zím. "Krajinám, ako je Slovensko, to prinesie lepšie podmienky, ako by sme si ich dokázali získať sami," opísal situáciu.

Za druhý dôležitý bod v tejto oblasti považuje politickú dohodu na cenových pásmach pre plyn počas tejto zimy, ktorá sa má v podobe korekčného mechanizmu proti výkyvom cien skonkretizovať na budúci týždeň na zasadnutí ministrov pre energetiku v spolupráci s Európskou komisiou.

"Tieto cenové pásma majú priniesť väčšiu stabilitu cien, to znamená zabrániť výkyvom v cenách a zároveň postupne tlačiť cenu plynu dole," dodal.

Za dôležitú časť považuje aj to, že po Európskej komisii aj Európska rada, čiže najvyšší politickí lídri krajín EÚ, vo štvrtok schválila použitie nevyčerpaných eurofondov. Tie majú pomôcť domácnostiam alebo firmám preklenúť negatívne dosahy súčasnej energetickej krízy. Zároveň vyjadril nádej, že túto možnosť odobrí aj Európsky parlament.

"Ak sa toto stane, tak Slovensko bude pripravené na najbližšiu vykurovaciu sezónu. Máme zabezpečené aj kontrakty na dodávky plynu a naplnené zásobníky," odkázal.

29537