Premiér: Schválením novely VŠ zákona sme bližšie k miliónom z fondu obnovy

23.03.2022

Bratislava 23. marca (TASR) - Schválením novely vysokoškolského zákona sa Slovensko priblížilo k získaniu miliónov eur z fondu obnovy Európskej únie (EÚ). Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) na sociálnej sieti.

"Splnili sme jeden z ďalších míľnikov Plán obnovy a odolnosti SR. Vďaka nemu budeme môcť požiadať o prvú platbu vo výške 458 miliónov eur. Od tejto sumy nás delí už len jeden míľnik - reforma súdnej mapy," spresnil.

Premiér tiež poďakoval všetkým poslancom, ktorí za schválenie novely hlasovali. "Vzdelávanie je jedna z kľúčových oblastí, od ktorej sa odvíja budúcnosť našej krajiny. Dlhé roky náš vysokoškolský systém stagnoval, čo spôsobilo masívny odliv našich študentov a talentov do zahraničia. Zo Slovenska odchádza v priemere každý piaty študent. Som presvedčený, že aj táto reforma pomôže zvýšiť výkonnosť a kvalitu vysokých škôl," dodal.

Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili novelu zákona o vysokých školách (VŠ). Skráti sa externé štúdium a upraví sa voľba rektora. Schválili aj viacero pozmeňujúcich návrhov.

29230